Dzień Gwiezdnych Wojen. Walcz na miecze świetlne

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 18:59
4 maja to wyjątkowy dzień dla miłośników "Gwiezdnych wojen" - obchodzimy Międzynarodowy Dzień "Star Wars". - Walka na miecze świetlne to sport dla wszystkich - mówił w Czwórce instruktor tej dyscypliny Bartek Gajewski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

figurki star wars gwiezdne wojny 1200.JPG
Jakub Burzyński. "Gwiezdne wojny" to pasja na całe życie

- May the 4th be with You! - to powiedzenie kultowe zwłaszcza wśród fanów serii i osób, które uprawiają cosplay. To święto jest dokonałym pretekstem do spotkań i walki na miecze świetlne - mówił w rozmowie z Czwórką Bartek Gajewski, założyciel Saberarts Academy i instruktor tej dyscypliny. - To wyjątkowo widowiskowy sport, który przy okazji sprawia ogromną przyjemność. 

Posłuchaj
07:08 czwórka czat starwars 4 maj 2021 15_13_50.mp3 Dlaczego warto zacząć walczyć na miecze świetlne? (Czat Czwórki) 

Choć pierwsza część "Gwiezdnych wojen" ujrzała światło dzienne w 1977 roku, ale filmy i seriale w kultowym uniwersum "Star Wars" powstają do dziś, a we Francji uznano walkę na miecze świetlne za oficjalną dyscyplinę sportową. Jak podkreślał gość Czwórki, ponadczasowe i charakterystyczne w "Gwiezdnych wojnach" są postacie głównych bohaterów, ogromne wrażenie robi także scenografia. - Próbujemy oczywiście naśladować wszystkich, ale "kanonicznych", czyli głównych "rodzajów" postaci jest dziewięć. Walczą z różną dynamiką i w różnym stylu: skocznym, siłowym, albo defensywnym bądź agresywnym - wyliczał ekspert. 

Czytaj także:

Miecze świetlne, którymi posługują się bohaterowie "Gwiezdnych wojen" potrafią przeciąć właściwie wszystko, a podczas uderzeń i intensywnych ruchów wydają z siebie także charakterystyczny dźwięk. - To produkt, który dziś w rzeczywistości jest mocną latarką z włóknem węglowym. Część dostępnych na rynku mieczy ma też wbudowany moduł dźwiękowy, który wydaje odpowiednie odgłosy, jednak w praktyce używane są one głównie w pokazach, ćwicząc, po kilku indywidualnych treningach najczęściej je wyłączamy - opowiadał gość Czwórki.

Czytaj także:


Jak podkreślał, walka na miecze świetlne różni się znacznie od tej, w której używa się tradycyjnej broni białej. - "Pokazowa walka" musi być przede wszystkim dłuższa od prawdziwej. To też kwestia choreografii, walczący nastawieni są na wymianę ciosów, akrobacje, skoki i wszelkie inne "udziwnienia" - wyliczał Bartek Gajewski. - Miecze świetlne są jednak "sprzętem" w rzeczywistości bezpiecznym, można więc prowadzić widowiskowe prezentacje - podkreślał i jak tłumaczył, każdy może spróbować tego sportu. - Tu nie ma żadnych limitów, walczyć na miecze świetlne można pod dachem albo w plenerze, i w każdym wieku - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Bartek Gajewski (założyciel Saberarts Academy i instruktor walki na miecze)

Data emisji: 04.05.2021

Godzina emisji: 15.05

kd

Czytaj także

Efekt pandemii - nieunikniona cyfryzacja

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 20:00
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy coraz więcej korzystamy z internetu. Wiele urzędowych spraw możemy załatwić online, używamy też elektronicznych recept, zwolnień lekarskich, wypełniamy PIT-y... Cyfrowa rewolucja postępuje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:30
Polskie nastolatki zawodową przyszłość wiążą z internetem. Jedni chcą być programistami, inni  grafikami, ale największą popularnością cieszą się: youtuber, instagramer oraz tiktoker. 
rozwiń zwiń