REKLAMA

Spotkanie z Elvisem Presleyem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 11:30
W najbliższej audycji Mariusz Gradowski zaprasza na spotkanie z królem rock and rolla. To dobry moment: w kinach gości nowy film Baza Luhrmanna ze znakomitymi kreacjami Austina Butlera (rola tytułowa) i Toma Hanksa ("Pułkownik" Tom Parker), a 16 sierpnia przypadnie 45 rocznica śmierci artysty.
Znaczek wydrukowany w Senegalu z wizerunkiem Elvisa Presleya
Znaczek wydrukowany w Senegalu z wizerunkiem Elvisa PresleyaFoto: Shutterstock/neftali

W "Muzyce w kadrze" przypomnimy muzykę z wcześniejszych filmów Luhrmanna, przyjrzymy się filmowej karierze Presleya, jego telewizyjnym występom, posłuchamy muzyki z filmów o Presleyu (dokument "The Searcher" czy "Presley Meets Nixon"), jak i z tych, na których jego spuścizna odcisnęła wielkie piętno (np. "Mystery Train" Jarmuscha i "Prawdziwy romans" Scotta).

Elvis Presley zyskał miliony fanów na całym świecie. Jego twórczość na zawsze zmieniła oblicze muzyki rozrywkowej, a legenda króla rock and rolla przetrwała jego śmierć.

Grupą docelową twórczości piosenkarza początkowo była młodzież. Z czasem zaczął śpiewać także dla rodziców swoich fanów, dzięki czemu przebił popularnością Franka Sinatrę. Płyty Presleya rozchodziły się w milionowych nakładach.

W latach 60. zawiesił karierę muzyczną i występował tylko w filmach. Choć przynosiły one milionowe dochody, to jednocześnie były niskiej wartości artystycznej. Manager Tom Parker cieszył się z wysokich zysków. Nie chciał słuchać Elvisa, kiedy ten mówił, że chciałby się rozwijać muzycznie, a gra w filmach tylko mu to uniemożliwia.

A co poza tym w audycji? Będzie co nieco z innych filmów muzycznych ("Aretha", "Backbeat"), będą stałe kąciki - oscarowa "Piosenka ze złota", "W starym kadrze", koncert filmowy, a to nie wszystko. 


Posłuchaj
89:03 2022_08_14 11_01_45_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Spotkanie z Elvisem Presleyem (Muzyka w kadrze/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 11.00


Czytaj także

"Elvis". Łukasz Adamski: kiczowata rewia na cześć samego reżysera

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 11:00
- To jest wielka, tłusta i załamująca się pod swoim ciężarem, trochę jak Elvis Presley pod koniec życia, kiczowata rewia na cześć twórcy samego "Moulin Rouge" - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Elvis" - filmowa historia króla rock'n'rolla

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 19:00
- Wybrano dość dziwną metodę - mówił w Dwójce Korneliusz Pacuda. - To jest fajerwerk, kalejdoskop - twierdził natomiast Daniel Wyszogrodzki. W audycji "O wszystkim z kulturą" dwaj dziennikarze muzyczni rozmawiali o filmie "Elvis".
rozwiń zwiń