Podróże po Polsce z Jarosławem Iwaszkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 12:27
Opowieści znakomitego prozaika zamieszczone w jego książce "Podróże do Polski" czyta Jerzy Radziwiłowicz. 
Jarosław Iwaszkiewicz, 1969 r.
Jarosław Iwaszkiewicz, 1969 r.Foto: PAP/Cezary Langda

Zapraszamy Państwa na literackie wędrówki po znanych krajobrazach. Wybraliśmy się zarówno do metropolii - do Warszawy czy Krakowa – jak i mniejszych miast, choćby ulubionego przez poetę Sandomierza.

Jarosław Iwaszkiewicz – urodzony i wychowany na Kresach, znajdujący się pod wpływem kultury zarówno polskiej, jak ukraińskiej i rosyjskiej, ale też śródziemnomorskiej – we wstępie do książki podkreśla, jak bardzo właśnie podróże do rdzennych ziem Rzeczpospolitej wpłynęły na niego. W jego opowieściach osobiste odczucia i wątki autobiograficzne przeplatają się z refleksjami natury historycznej, kulturalnej i estetycznej. Widać to znakomicie choćby w szkicu o Żelazowej Woli czy wspomnianym już Krakowie. 

"Podróże do Polski" ukazały się w 1976 roku, dzięki czemu opisywane miejsca autor portretuje często w kilku przedziałach czasowych, odwołując się do wczesnych wspomnień i notując bieżące obserwacje. I na każde z opisywanych miejsc w każdym momencie potrafi spojrzeć z miłością, ale nie bezkrytycznie, dostrzegając zarówno piękno, jak brzydotę rodzinnego kraju.


***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 14-28.02.2019

Godziny emisji: 19.10-19.30 

jp/pg

Czytaj także

"Uniwersalne studium o miłości". Listy Iwaszkiewicza do Błeszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:57
- Ta książka nie jest o intymnych przeżyciach Iwaszkiewicza, ale w zasadzie o miłości. Uważam, że każdy w tej opowieści może się odnaleźć - podkreślała Anna Król, redaktor tomu "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opisać "inne życie" Iwaszkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 15:03
W audycji spotkaliśmy z Radosławem Romaniukiem, autorem dwutomowej biografii Jarosława Iwaszkiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna i normalność. 90 lat domu Iwaszkiewiczów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 11:55
- Okres przedwojenny był dla Stawiska trudny. Pełnia rodzinnego życia zaczęła się tak naprawdę jesienią 1939 roku – opowiadała w Dwójce Ewa Cieślak z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.
rozwiń zwiń