"Opowieść o Mickiewiczu" - życie wieszcza według Ksawerego Pruszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:30
Od 6 lutego do 17 marca w paśmie "Książka do słuchania" - "Opowieść o Mickiewiczu" Ksawerego Pruszyńskiego, czyli napisana z pasją biografia wieszcza. Książkę tę nagrał dla Polskiego Radia Gustaw Holoubek, którego 100. urodzin obchodzimy w tym roku.
Władysław Ciesielski, Portret Adama Mickiewicza (fragm.), 1899 r. Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Władysław Ciesielski, "Portret Adama Mickiewicza" (fragm.), 1899 r. Fot. Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: domena publiczna

Dzięki przebogatym archiwom Polskiego Radia możemy proponować Państwu słuchanie prozy w interpretacji wielkich mistrzów. Przez minione dwa tygodnie słuchaliśmy fragmentów "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego nagranej przez Zbigniewa Zapasiewicza. Od 6 lutego - "Opowieść o Mickiewiczu" Ksawerego Pruszyńskiego -wybitnego reportażysty przedwojennego i wojennego, autora książek "W czerwonej Hiszpanii" i "Droga wiodła przez Narwik", nagrana ponad dwadzieścia lat temu przez Gustawa Holoubka.

Co ciekawe, "Opowieść o Mickiewiczu" pisał Pruszyński dla Radia w 1949 roku, już po powrocie do Polski z emigracji i po opublikowaniu książki o postaci i działaniu Aleksandra Wielopolskiego, którą nie tyle wpisywał się w powojenną rzeczywistość, co tłumaczył własne wybory. Zaraz po wojnie przyjął funkcję radcy ambasadora PRL w Waszyngtonie, a potem był przedstawicielem polskiej misji przy ONZ. W latach 1948-1950 pełnił już funkcję ministra pełnomocnego i posła nadzwyczajnego czyli kogoś w rodzaju ambasadora PRL w Hadze. Julia Hartwig była jego narzeczoną. Zginął w tajemniczym wypadku samochodowym w czerwcu 1950 roku, jadąc na swój ślub.

O biografii wieszcza, która wyszła spod jego pióra, a w wersji książkowej ukazała się sześć lat po jego śmierci (w 1956 roku) należy powiedzieć, że chociaż wiedza o Mickiewiczu i epoce wzbogaciła się od końca lat czterdziestych, to ciągle zachwyca język i swada narracji autora, którą wspaniale wydobywa Gustaw Holoubek.

Lektura tej książki w interpretacji wybitnego aktora jest też dla nas zapowiedzią stulecia urodzin Gustawa Holoubka - 21 kwietnia 2023 roku.

***

Opowieść o Mickiewiczu - ostatnia praca literacko-historyczna Ksawerego Pruszyńskiego - czytana była w odcinkach radiowych w latach 1949-50, a następnie drukowało ją warszawskie "Słowo Powszechne". Kształt książkowy uzyskała w roku 1956, w sześć lat po tragicznej śmierci pisarza. Choć wiedza o naszym narodowym wieszczu wzbogaciła się od tamtego czasu niepomiernie, to przecież nie naukowe kryteria przykładać należy do tej pięknej, barwnej i pełnej narracyjnej swady gawędy o Mickiewiczu, jakiego zazwyczaj nie dostrzegają uniwersyteccy dłubacze.

[opis wydawcy]

Czytaj także:

To nie pierwszy raz, gdy na antenie Dwójki prezentujemy Państwu biografię jednego z największych twórców w historii polskiej literatury. W 2014 roku, w związku ze 180. rocznicą ukończenia przez Adama Mickiewicza epopei "Pan Tadeusz", Adam Bauman przeczytał biografię wieszcza, którą napisał amerykański slawista Roman Koropeckyj

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 6.02-17.03.2023

Godzina emisji: 19.15

mg

Czytaj także

Nowe fakty z życia Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 12:21
- Jest to taki rzadki moment w pracy historyka literatury, gdy udaje mu się trafić na coś, co wydaje się nieprawdopodobne i niemożliwe do odnalezienia - mówił w Dwójce prof. Jan Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Janion o tym, jak romantyzm dokonał wyzwolenia wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 13:00
- To właśnie romantyzm dokonał pierwszego wyzwolenia wyobraźni, która była wyobraźnią szaloną, dziką. Jest czymś, co nie tylko daje się oswoić, ale czymś, co w zasadniczy sposób zagraża porządkowi - mówiła przed laty w Polskim Radiu nieżyjąca już historyczka literatury i badaczka romantyzmu, prof. Maria Janion.
rozwiń zwiń