X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

BBC Proms. Niepokojący werbel Nielsena

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 15:00
- Koncert klarnetowy Nielsena ma tak na prawdę dwóch solistów. Drugi jest bardzo nietypowy, gdyż to werbel. Instrument złowieszczy,"militarny" - mówił o niepokojącej aurze muzyki duńskiego klasyka klarnecista Jan Jakub Bokun.
Audio
  • Rozmowa o specyfice muzyki Carla Nielsena (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Werbel. Carl Nielsen powierzył temu instrumentowi szczególną rolę nie tylko w Koncercie klarnetowym, lecz także w V Symfonii
Werbel. Carl Nielsen powierzył temu instrumentowi szczególną rolę nie tylko w Koncercie klarnetowym, lecz także w V SymfoniiFoto: Zach Beauvais, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Koncert klarnetowy zabrzmiał w środę (21.07) na festiwalu BBC Proms. To jedno z szeregu dzieł Carla Nielsena, które wykonane zostaną w Londynie w związku ze 150. rocznicą urodzin duńskiego kompozytora narodowego.

- Można porównać go do Szymanowskiego. On również swoje poszukiwania rozpoczynał od, nowoczesnego wówczas, postromantyzmu, by później wzbogacać swój język o pewne środki modernistyczne - mówił dr Karol Bula, honorowy prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, które przed kilku laty nawiązało współpracę z duńskim towarzystwem im. Carla Nielsena.

Duński klasyk był także głęboko osadzony w lokalnych tradycjach muzycznych, co w praktyce oznaczało... zdecydowany rys niemiecki.

***

Rozmawiał: Piotr Wojciechowski

Gość: Jan Jakub Bokun (klarnecista i dyrygent), dr Karol Bula (honorowy prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 20.45

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert"

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

BBC Proms czas zacząć! Hołd dla skandynawskich magów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 12:19
Tegoroczne święto muzyki klasycznej w Londynie naznaczone jest muzyką Carla Nielsena i Jeana Sibeliusa. Wiele koncertów będzie transmitowanych przez radiową Dwójkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BBC Proms. Pieśń Weilla na perkusję i Rolls Royce'a

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 10:00
- Odwróciłem się od awangardy, ponieważ chciałem, by moja muzyka była komunikatywna - stwierdził bez ogródek austriacki kompozytor H.K. Gruber. W Dwójce opowiadał o swoich weillowskich inspiracjach.
rozwiń zwiń