Nie żyje pisarka i dziennikarka Kira Gałczyńska

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 11:34
Odeszła Kira Gałczyńska, córka Konstantego i Natalii Gałczyńskich. Pisarka i dziennikarka zmarła w swoim domu we wtorek (20.12). Miała 86 lat.
Kira Gałczyńska
Kira GałczyńskaFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Kira Gałczyńska (1936-2022) była autorką kilkunastu dzieł biograficznych poświęconych głównie jej ojcu - wybitnemu poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu (1905-1953). 

- Zawsze mówiłam, że nie ma w tym żadnej mojej zasługi - mówiła w jednej z audycji na antenie Programu 2 Polskiego Radia Kira Gałczyńska, wspominając swoje życie jako "córki tego słynnego poety".

Przez 17 lat, do czerwca 1997 roku, Kira Gałczyńska wraz z mężem prowadziła Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. W archiwalnym radiowym nagraniu wspominała, że u podstaw wyjazdu twórcy "Zaczarowanej dorożki" do mazurskiej głuszy, leżał zjazd literatów w 1950 roku, podczas którego jego twórczość stała się obiektem gwałtownego ataku. - Adam Ważyk upominał się, by temu rozwydrzonemu kanarkowi ukręcić łeb. To wpędziło ojca, w kolejny okres ciężkiej depresji - tłumaczyła córka poety.

Kirę Gałczyńskę wspominaliśmy w środowej audycji "Wybieram Dwójkę".

***

pg

Czytaj także

Leśniczówka Pranie. Mazurski gabinet Gałczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 10:00
- Artysta przyjechał tu w 1950 roku. Gdy wszedł po schodach z drewnianych bali i zobaczył ten wspaniały budynek, momentalnie się w nim zakochał – podkreślił eseista i poeta Wojciech Kass, opowiadając o miejscu, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszyscy się pytali, jak to jest być córką Gałczyńskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 19:21
- Zawsze mówiłam, że nie ma w tym żadnej mojej zasługi - podkreślała Kira Gałczyńska, wspominając swoje życie jako "córki tego słynnego poety".
rozwiń zwiń