Rzecznik Episkopatu: ta sama Wielkanoc, ale inna

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:50
Pod tym hasłem w "Poranku Dwójki" omówiliśmy nie tylko piękne, dawne zwyczaje Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, ale także współczesne sposoby celebracji tych świąt i zmiany, które zachodzą w nich choćby z przyczyn pandemii koronawirusa. Więcej - w rozmowie z Gościem Poranka, ks. dr. Pawłem Rytlem-Andrianikiem, rzecznikiem Episkopatu Polski.
Audio
  • Rozmowa z ks. dr. Pawłem Rytlem-Andrianikiem, rzecznikiem Episkopatu Polski (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Projekt "Czas odnowy. Wielkanoc inna niż wszystkie" (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Obchody Wielkanocy na Lubelszczyźnie (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/DUSAN ZIDAR

To chyba najdziwniejsza Wielkanoc jaką nam przychodzi przeżywać. Jak będą wyglądały tegoroczne Święta Wielkanocne?

- To jest ta sama Wielkanoc, ale nie taka sama. Wszyscy to odczuwamy - mówił gość Poranka Dwójki, ks. dr. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski. - Najczęściej pytamy jak przeżyć duchowo ten czas. Rekordy popularności biją transmisje mszy świętych. W tym roku z powodu ograniczeń związanych z epidemią wyjątkowo obrzęd święcenia w kościołach pokarmów jest zastąpiony przez błogosławieństwo pokarmów w domach jutro przed śniadaniem wielkanocnym. Jutro przed śniadaniem ojciec rodziny lub inna osoba wypowiada formułę błogosławieństwa, którą można znaleźć na stronach diecezjalnych. W tym czasie słuchamy naszych pasterzy. Nie narażamy kościoła, innych i siebie i zostajemy w domach. Księża biskupi proszą o zostanie w domu i łączenie się ze wspólnotą kościoła poprzez transmisję - dodał rzecznik Episkopatu Polski.

Do tego w Poranku o projekcie również odnoszącym się do zmian w świętowaniu Wielkanocy, o projekcie "Czas odnowy. Wielkanoc inna niż wszystkie" porozmawialiśmy z dyrektor Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, Elżbietą Dudek-Młynarską.

- Te święta będą dla nas wszystkich wyjątkowe. Inne niż wszystkie, wiele tradycyjnych form nie pojawi się w tegorocznej przestrzeni wielkanocnej. Nie będzie formy, ale pozostaje treść. Chcieliśmy zachęcić wszystkich do zapoznaniem się z treściami zwyczajów, które odtwarzamy - powiedziała w Poranku Dwójki Elżbieta Dudek-Młynarska. - Uczestniczymy w obrzędach, ale nie do końca wiemy dlaczego to robimy, jaka się z tym wiąże historia, symbolika, czy też znaczenie jakie to miało kiedyś dla naszych przodków. W związku z tym pojawił się nasz przewodnik. Możemy w domowym zaciszu zapoznawać się z tradycyjnymi zwyczajami przeżywania świąt. Żyjemy w XXI wieku, pojawiają się również nowe formy przeżywania świąt. 

W programie oprócz zmian w obchodzeniu świąt oraz w psychologii celebracji czekała nas ogromna porcja ciekawostek z tradycjami wielkanocnymi. Wielkosobotnie zwyczaje na pograniczu polsko-czeskim przedstawiła nam dr Kornelia Lach, a później posłuchaliśmy o obchodach Wielkanocy na Lubelszczyźnie.  

O sztuce tworzenia pięknych pisanek posłuchaliśmy w "Cudowytwórcach"  i materiale o przesądach związanych z Wielką Sobotą.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Elżbieta Dudek-Młynarska (dyrektor Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie),  ks. dr. Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik Episkopatu Polski).

Data emisji: 11.04.2020

Godzina emisji: 7.00

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doświadczenie śmierci w tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu. Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami - opowiedziała o tym gość "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka na receptę. O jej dobroczynnych właściwościach

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 17:50
- Muzyka działa równocześnie na somę i na psyche: zmniejsza napięcie mięśniowe, spowalnia akcję serca, obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja oddech - mówił w audycji dr Maciej Kierył, legenda polskiej muzykoterapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie vs. zaraza. Podziel się doświadczeniem i weź udział w badaniach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:37
- 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest - mówią przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zapraszając do udziału w ankiecie dotyczącej koronawirusa. 
rozwiń zwiń