Średniowieczny kanon lektur

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 10:00
Wychodząc naprzeciw trwającym obecnie dyskusjom na temat kanonu lektur szkolnych, w audycji rozmawialiśmy o kanonie lektur w szkolnictwie średniowiecznym. Jakie to dzieła i których autorów czytano?
Dante na fresku w katedrze w Orvieto, Włochy
Dante na fresku w katedrze w Orvieto, Włochy Foto: shutterctock / spatuletail

Punktem wyjścia do rozmowy była książka Pawła Milcarka "Breviarium kanonu kultury". Praca ta została pomyślana jako praktyczny i bogaty treściowo przewodnik całorocznej lektury codziennej, zapewniający swemu odbiorcy obcowanie każdego dnia z autorami i dziełami. Znajdują się one u podstaw europejskiej kultury literackiej, jako wybór z "potrójnej biblioteki: greckiej, rzymskiej i chrześcijańskiej".

Dr Paweł Milcarek już we wcześniejszych audycjach mówił w Polskim Radiu o swej publikacji- Zestawy lektur szkolnych są często wypadkową pewnej "walki o kulturę", którą prowadzą różne ośrodki ideowe (…), natomiast kanon to odniesienie do Owidiusza, Homera czy Dantego, to "głęboki oddech", coś, o czym możemy razem dyskutować. Odniesienie do kanonu daje szansę na porozumienie tam, gdzie ludzie rozumieją, że wychowanie, wspólnota powinna odnosić się do czegoś trwałego - zaznaczył gość audycji.

Posłuchaj
60:07 2024_03_09 22_59_49_PR2_Mediewanna.mp3 Średniowieczny kanon lektur (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Paweł Milcarek

Data emisji: 9.03.2024

Godz. emisji: 23.00

mo/mgc

Czytaj także

Czy Europa narodziła się w średniowieczu?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 23:00
Tematem tego wydania audycji "Mediewanna" była książka Jacquesa Le Goffa "Czy Europa narodziła się w średniowieczu?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodrigo Díaz a jego wizerunek w "Pieśni o Cydzie"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 00:00
Gościem audycji z cyklu "Mediewanna" była Joanna Mendyk, autorka książki "Dwie twarze bohatera. Rodrigo Díaz a jego wizerunek w »Pieśni o Cydzie«".
rozwiń zwiń