Polskie Radio
Section05
lektury szkolne

Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać? "Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania"

- Tak naprawdę pracujemy nad tworem, który nazywa się listą lektur szkolnych. Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania. W związku z tym myślę, że ważną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy, którzy projektują jakiekolwiek zmiany dla uczniów i uczennic, jest myślenie, co pomoże uczniom czytać, rozumieć, uczyć się - mówiła w Dwójce dr Kinga Białek z zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej do języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne Katarzyna Hagmajer-Kwiatek debata Debata Dwójki Ryszard Koziołek KULTURA Dwójka

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo szkoła kanon lektur lektury lektury szkolne literatura KSIĄŻKA książki książki dla dzieci edukacja czytelnictwo nastolatki młodzież

Kanon lektur szkolnych. Jakie książki powinny się w nim znaleźć? Co wykreślić, co dodać?

Czy powinien obowiązywać jeden kanon lektur szkolnych? Jeśli tak - jakie książki muszą się w nim znaleźć? Czy ważniejsze jest, by zapoznać dzieci z historią literatury, tekstami sprzed wielu lat, czy większy nacisk należy położyć na współczesnych autorów? Czy lektury powinny nade wszystko pokazywać prawdę o świecie, naszej historii, czy być przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci, by chętniej sięgały po książki w ogóle?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura edukacja szkoła lektury lektury szkolne KULTURA

Dawne zmiany w spisie lektur. "Czytać Mickiewicza?", wyjątki z "Chłopów", "Pamiętnik Mroczka"

Kanon lektur szkolnych – patrząc na jego dzieje od XIX wieku – zmieniał się z natury rzeczy. Wpływ na to miał i kontekst społeczno-polityczny, i cele nauczania, i przewartościowania na giełdzie literackich sław, i po prostu napływ nowych nazwisk. Niektórzy pisarze z tych list wydają się nieusuwalni, choć nawet i oni bywali czasem przedmiotem zażartych dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne PRL romantyzm szkoła literatura poezja Adam Mickiewicz

Lista lektur zostanie zredukowana? MEN zaprezentowało propozycje zmian

Lista lektur na rok szkolny 2024/2025 jest jednym z elementów tzw. prekonsultacji zmian w podstawach programowych. Propozycje budzą duże emocje społeczne, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca, by do dyskusji włączyli się nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i sami uczniowie. Konsultacje potrwają do 19 lutego. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej lektury szkolne lista lektur