Krystian Lada i opera na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 20:00
- Rozmawiając z artystkami i artystami, których zaprosiłem do współpracy przy tym projekcie, odnaleźliśmy się wspólnie w tym, że każdy z nas próbuje sobie na nowo zdefiniować, czym jest polskość - mówił w Dwójce reżyser opery "D'ARC" Krystian Lada.
Krystian Lada
Krystian LadaFoto: Edyta Dufaj
  • Dwójkowe studio odwiedził reżyser operowy, dramaturg i librecista - Krystian Lada. 
  • Tematem rozmowy było widowisko "D'ARC" - opera przygotowywana przez Krystiana Ladę na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kariera Krystiana Lady rozwija się ostatnio w niezwykłym tempie. Jego dwie opery oglądać można w serwisie streamingowym Operavision. Są to: "Rivoluzione di nostalgia" z belgijskiego La Monnaie na kanwie wczesnych oper Verdiego oraz "Lili Elbe" z Teatru w St. Gallen. 

Opera o Powstaniu Warszawskim

Artysta za "Lili Elbe" otrzymał Oper! AWARDS. W tym roku został także dyrektorem programowym niemieckiego festiwalu Ruhrtriennale. Ale to nie koniec! Krystian Lada pracuje bowiem nad operą "D'ARC" napisaną specjalnie na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Lektura pamiętników z Powstania Warszawskiego we mnie jako Polaku, który od wielu lat mieszka, żyje, pracuje za granicą, gdzieś od razu staje się podróżą w głąb samego siebie i jakimś poszukiwaniem korzeni albo sprawdzaniem, jak bardzo to rezonuje ze mną i na ile to rezonuje z polskością, która we mnie jest. Niezależnie od tego, jakiej narodowości paszport nosimy w plecaku - mówił w Dwójce artysta.

Czytaj także:

Pytania o polskość

Krystian Lada przyznał, że praca nad operą "D'ARC" skłoniła cały zespół do rozmów o tym, czym jest polskość.

- Rozmawiając z artystkami i artystami, których zaprosiłem do współpracy przy tym projekcie, czyli np. z aktorką Agnieszką Grochowską czy kompozytorką i wiolonczelistką Dobrawą Czocher, odnaleźliśmy się wspólnie w tym, że każdy z nas właśnie sobie próbuje to na nowo zdefiniować: czym jest polskość, czym jest przynależność do określonej grupy narodowej w czasach szalejącego nacjonalizmu, którego nie popieramy.

Premiera opery "D'ARC" będzie miała miejsce 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.


Posłuchaj
29:04 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2024_06_07-17-31-15.mp3 Krystian Lada i opera na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 

Krystian Lada - światowa kariera

Krystian Lada pracuje w najlepszych teatrach operowych Europy, a przy tym konsekwentnie poszerza ramy nobliwej operowej sztuki. Miesza gatunki, podejmuje niełatwe tematy, choćby kwestię wykluczenia czy równouprawnienia. Zdobył uznanie m.in. na scenach w Berlinie, Brukseli czy w Hadze.

"D’ARC" - wizja większa niż życie

Jak możemy przeczytać na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego w mediach społecznościowych: "D’ARC" to współczesna opera, podczas której widzowie odwiedzą Paryż 2024 roku, Warszawę 1944 roku oraz Rouen 1429 roku. Widowisko rozpisane zostało na trzy plany czasowe oraz sny, w których spotykają się bohaterki tej opowieści: Joan – fotograf z Paryża, córka polskich emigrantów; Joanna – warszawska wiolonczelistka, a zarazem powstaniec oraz Giovanna – francuska bohaterka narodowa. "Tym, co łączy postaci tej historii, jest gotowość oddania się wizji większej niż życie".

***

Tytuł  audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadziła: Monika Pilch

Gość: Krystian Lada (reżyser operowy, dramaturg i librecista)

Data emisja: 7.06.2024

Godzina emisji: 17.30

mgc/dz/wmkor

Czytaj także

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 11:11
- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Carmen" w Operze Bałtyckiej. Tragiczna miłość w czasach wojny

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 13:00
- Kontekst wojny domowej, okrucieństwa, które się z tym wiążą, a przy okazji malarstwa z tamtego okresu, myślę choćby o "Guernice" Picassa... wydaje mi się, że to będzie dobre otoczenie do tego, żeby pokazać losy tragicznej miłości - mówił w Dwójce Paweł Szkotak, reżyser opery "Carmen". Premiera 7 czerwca w Gdańsku.
rozwiń zwiń