Koji Kamoji marzył o Paryżu, ale jego drugą ojczyzną została Polska

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 17:25
Był rok 1959, gdy urodzony w Tokio Koji Kamoji przybył do Polski. Początkowo celem jego podróży był Paryż. Artysta konceptualny - malarz, twórca obiektów i instalacji - do dziś mieszka jednak nad Wisłą. W minioną sobotę (30.03) skończył 90 lat, a 18 marca został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Ważnym doświadczeniem w młodości była dla Kojiego Kamojiego długa podróż statkiem do Polski przez Kanał Sueski, podczas której bardzo intensywnie odczuł obecność wody, nieba i powietrza
Ważnym doświadczeniem w młodości była dla Kojiego Kamojiego długa podróż statkiem do Polski przez Kanał Sueski, podczas której bardzo intensywnie odczuł obecność wody, nieba i powietrzaFoto: Wojciech Pacewicz/PAP

Od sześćdziesięciu lat Kōji Kamoji mieszka i tworzy w Polsce. Przyjazd japońskiego artysty do naszego kraju nie był do końca przypadkiem...


Posłuchaj
14:20 Wybieram Dwójkę czyżak 1.04.2025.mp3 Koji Kamoji - artysta japońskiego pochodzenia od 60 lat mieszkający i tworzący w Polsce (Wybieram Dwójkę) 

Polskie tradycje w rodzinie

- Jego wuj, pan Riotsu Umeda, mieszkał w Polsce od roku chyba 1922 aż do wojny. Był tłumaczem z języka polskiego na japoński i pierwszym wykładowcą języka japońskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Przetłumaczył na japoński m.in. "Qua Vadis". Gdy młody Kōji Kamoji na przełomie 1958/59 kończył studia w Tokio, zamierzał wybrać się do Europy. Jego preferowanym miejscem był Paryż, ale wuj namawiał go, by przy okazji odwiedził też Polskę - tłumaczył w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej". 

Czytaj także:

W 1966 roku Kōji Kamoji ukończył malarstwo na ASP w Warszawie, a następnie związał się z galerią Foksal, gdzie poznał wielu artystów z całego świata i gdzie przez szereg lat wystawiał swoją sztukę. Jego prace znajdują się we wszystkich znaczących muzeach - Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Artysta skupiony

Twórczość polsko-japońskiego artysty wpisuje się w szeroki kontekst polskiej i modernistycznej sztuki i łączy wartości uniwersalne z estetyką oraz filozofią Wschodu. Charakterystyczna forma jego sztuki przypomina swoją skrótowością japońskie haiku, a często używanym przez niego słowem jest "skupienie" - według samego Kamojiego jest to klucz do rozumienia kultury.


Tuż przed swoimi 90. urodzinami malarz, rzeźbiarz i performer został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest też laureatem Nagrody Krytyki im. Cypriana Kamila Norwida (1975) oraz Nagrody im. Jana Cybisa (2015).

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Borysław Czyżak (znawca sztuki, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej")

Data emisji: 31.03.2025

Godz. emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 17:25
- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

50. rocznica śmierci Artura Nachta-Samborskiego. Dlaczego większość prac trzymał w ukryciu?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 17:58
Artur Nacht-Samborski miał dwie twarze artystyczne. Za życia pokazywał publiczności swoje spokojne prace, ale po jego śmierci, światło dzienne ujrzały dzieła pełne wyrazu, w których można dostrzec piętno horroru drugiej wojny światowej. O artyście i jego pracach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Borysław Czyżak - znawca sztuki.
rozwiń zwiń