"Broniąc jednego człowieka, każdy bronił swojej godności"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 14:54
Tak w wywiadzie przeprowadzonym kilka dni po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, we wrześniu 1980 roku, mówiła legenda Solidarności, Anna Walentynowicz.
Audio
  • Anna Walentynowicz wspomina Porozumienia Sierpniowe (Głosy Solidarności/Dwójka)
Anna Walentynowicz na bankiecie w Salonie Kultury Niezależnej w mieszkaniu Elżbiety i Pawła Bąkowskich z okazji 100. publikacji Niezależnej Oficyny Wydawniczej
Anna Walentynowicz na bankiecie w Salonie Kultury Niezależnej w mieszkaniu Elżbiety i Pawła Bąkowskich z okazji 100. publikacji Niezależnej Oficyny Wydawniczej Foto: PAP ARCHIWUM/ Tomasz Abramowicz

8 sierpnia 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy, co doprowadziło do wywołała 14 sierpnia strajku, w czasie którego powstał NSZZ "Solidarność".

- W pierwszym momencie, jak mi opowiadano (…) były tylko dwa postulaty: przywrócenia Walentynowicz do pracy i dodatku drożyźnianego (…) Dyrektor się nie zgodził. Koledzy uważali za swój obowiązek bronić mnie, znali mnie, gdyż pracowałam z nimi 30 lat (…). Wiedzieli, że wygrałam sprawę sądową, ale dyrektor nie honorował nawet postanowień sądu. Więc to była ostateczność, by wzajemnie sobie pomagać – wspominała Anna Walentynowicz, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ "Solidarność".

Mówiła też o tym, że nikt nie przewidywał, że ten protest rozrośnie się do takich rozmiarów. Opowiadała, jak była represjonowana przez SB i że wiele osób nie wytrzymywało takiego prześladowania psychicznie i fizycznie. - Byłam zatrzymywana kilkukrotnie, miałam kontuzję, byłam bita przez SB (…), mnie udało się to przetrwać, wytrzymać i zostało to uwieńczone sukcesem – dodała.

***

Audycja: Głosy Solidarności

Prowadząca: Barbara Schabowska

Gość: Anna Walentynowicz

Data emisji: 17.08.2015

Godzina emisji: 11:45

pp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Józef Lipski – bojownik o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 05:45
– Kształcił siebie i innych, krzewił potrzebę świadomości obywatelskiej opartej na poszanowaniu praw człowieka – mówił Tadeusz Nowakowski na antenie Radia Wolna Europa po śmierci Jana Józefa Lipskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwiezdne wojny" o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 15:15
- W sierpniu 1983 siedziałem w wygodnym fotelu w jednym z kin w Toronto - opowiada Andrzej Szozda, z-ca Kierownika Redakcji w Portalu PolskieRadio.pl. Siedemnastolatek oglądał "Gwiezdne wojny" i zastanawiał się, czy wracać do Polski. Ostatecznie, zamiast widoku na rzekę Ontario, wybrał ten z okna na warszawskich Włochach. Wybrał też wojnę, nie gwiezdną, ale tę z PRL-owską rzeczywistością...
rozwiń zwiń