Dotrzeć do sedna ludowych przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 15:53
- Dla nas najważniejszym zagadnieniem w ramach tego przedsięwzięcia jest współczesny sposób postrzegania ludowej twórczości - mówili w Dwójce organizatorzy akcji "Uwolnić projekt", przygotowywanej przez warszawskie Muzeum Etnograficzne z okazji Roku Kolberga.
Audio
  • Organizatorzy akcji "Uwolnić projekt" o jej szczegółach (Źródła/Dwójka)
Prezentacja tradycyjnych metod obróbki bursztynu
Prezentacja tradycyjnych metod obróbki bursztynuFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

"Uwolnić projekt" to inicjatywa, która ma na celu "odkurzenie" dawnych ludowych przedmiotów i przełożenie ich na język współczesny. - Przebiegać to będzie w ten sposób, że projektanci zostaną zaproszeni do magazynu z wyrobami ludowych rzemieślników. Tam dowiedzą się, jaka była ich funkcja, a następnie, w oparciu o ten ludowy wzór, zaprojektują nowy przedmiot użytkowy - opowiadała w "Źródłach" Edyta Ołdak, prezes stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie".

Dokumentacja z przygotowywania poszczególnych przedmiotów trafi na stronę internetową. Projekt nowego przedmiotu będzie można pobrać, a następnie dać do wykonania lokalnemu rzemieślnikowi.

- W ten sposób wrócimy do dawnego modelu produkcji i dystrybucji dóbr materialnych - wyjaśniała Ewa Ołdak.

>>Rok Kolberga w Dwójce<<
Więcej na temat projektu organizowanego z okazji Roku Kolberga w nagraniu audycji. Udział w rozmowie wzięli Anna Grunwald - kierownik Działu Edukacji Muzeum Etnograficznego, Edyta Ołdak - prezes stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie", Artur Gosk - architekt i projektant, Bratek Robotycki - etnograf, dr Paweł Matwiejczuk - kierownik Centralnego Magazynu Zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Oskar Kolberg
Czytaj także

Oskar Kolberg wraca pod strzechy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
- Z badań wynika, że tylko 8 procent Polaków rozpoznaje nazwisko tego badacza. Głównym celem Roku Oskara Kolberga jest więc przypomnienie jego sylwetki i wielkiego dorobku - mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, zapowiadając obchody rocznicy 200. urodzin wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. Kronikarz pieśni, jakiego nie znał świat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:58
Ołówek, kartka papieru z pięciolinią i żywe wykonanie tradycyjnej pieśni. Z takim arsenałem w XIX wieku polski etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg realizował projekt badań i zapisywania muzyki tradycyjnej na skalę, o jaką trudno dziś, mimo nieograniczonego dostępu do techniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oskar Kolberg – wynalazca polskiej kultury ludowej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 08:00
– To, co opisywał Kolberg, nie było do końca tożsame z kulturą XIX-wiecznej wsi. To był polityczny projekt służący tworzeniu państwa narodowego – mówiła w Dwójce dr Ewa Klekot w dyskusji o dziele wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń