X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na weselach bywało niebezpiecznie...

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:00
- Trzeba było cały czas grać, bo inaczej krzyczeli "graj, masz zapłacone". Żeby robić sobie przerwy, nauczyłem się palić. Ale, choć zdarzały się bijatyki, muzyków co najwyżej zaczepiano - wspominał dawne wesela Jerzy Dzierżek z Sierzchów. Ten wybitny skrzypek wystąpił na inauguracji Nowej Tradycji.
Audio
  • Na weselach bywało niebezpiecznie... (Źródła/Dwójka)
Jerzy Dzierżek z Sierzchów
Jerzy Dzierżek z SierzchówFoto: Ewa Sławińska-Dahlig

- Pierwsze moje granie to było ze smyka od kobyły. Włosie z kity się naciągało i wychodziły jakieś dźwięki. Pierwsze skrzypce sprawił mi tata. Zamiast strun były sznurki naciągane, bo przecież nie mieliśmy strun - opowiadał artysta Annie Szewczuk i Kubie Borysiakowi. - Za to po wojnie wszędzie były kable, więc można było zakładać struny, jakie się chciało - dodał.

Po wojnie Jerzy Dzierżek stał się jednym z najwybitniejszych skrzypków rawskich. Dziś jest jednym z ostatnich. Mieszka w miejscowości Sierzchowy. Repertuar - oberki śpiewaki - przejął po nieżyjących już muzykantach z okolic Rawy: Józefie Ozimku, Habrze (Hobrze) z Bobrowca, kapeli Owczarków (skrzypka Stanisława Owczarka). Aktualnie gra w kapeli z Marianem Szczurem (akordeon) i Janem Szczurem (bęben z talerzem). W 2012 roku debiutował jako solista-instrumentalista na festiwalu w Kazimierzu, otrzymując II nagrodę.

W magazynie "Źródła" artysta opowiadał przede wszystkim o dawnych weselach. Dlaczego po jednym ślubie następowały czasem dwie zabawy, czemu jazda wozem do kościoła mogła być niebezpieczna i dlaczego skrzypkowi lepiej gra się z basami niż z akordeonem? Odpowiedzi w załączonym nagraniu.

Jerzy Dzierżek wystąpił na inauguracji Nowej Tradycji w koncercie Muzyka Źródeł: Mazowsze>>>

mm/pj

Zobacz więcej na temat: folk Mazowsze Nowa Tradycja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa Tradycja 2014 - poznaj program, kup bilety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:39
Oto szczegółowy program 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz informacje o warunkach wstępu na festiwalowe koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowa Tradycja" 2014 – przewodnik multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:43
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na początek Muzyka Źródeł "Mazowsze". Rusza "Nowa Tradycja" 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 10:00
- Tradycją tego festiwalu jest, że rozpoczynamy od tego, co inspiruje wielu muzyków, którzy biorą udział w konkursie muzyki folkowej - powiedziała w radiowej jedynce Anna Szewczuk, szefowa Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
rozwiń zwiń