Górale z Polski i Gruzji na wspólnej płycie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 13:00
– Bardzo szybko się zaprzyjaźniliśmy, bardzo szybko chcieliśmy razem zagrać. A gdy już zagraliśmy i zaśpiewaliśmy, wiedzieliśmy, że to się może udać – mówił Krzysztof Trebunia-Tutka o wspólnych nagraniach swojego zespołu i grupy Urmuli.
Audio
  • Górale z Polski i Gruzji na wspólnej płycie (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa z Nugzarem Kavtaradze z kwintetu Urmuli (Źródła/Dwójka)
Zespół Trebunie Tutki
Zespół Trebunie TutkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Urmuli to kwintet gruzińskich multiinstrumentalistów, który w 2009 r. gościł na festiwalu Nowa Tradycja. Gruzinów do wspólnego grania zaprosił zespół Trebunie-Tutki i producent Karol Czajkowski.


– Już kilka lat temu przygotowałem parę pięknych utworów, które czekały na swój czas – opowiadał Krzysztof Trebunia-Tutka. – Marzyło mi się, by nagrać je w sposób nieoczywisty, ciekawy instrumentalnie i wokalnie. Kiedy nasza menadżer zaproponowała podróż do Gruzji, uznałem, że to piękny moment w naszej muzycznej działalności – powiedział.

O wspólnym muzykowaniu, nagrywaniu płyty "Duch gór" (premiera już 30 września) i przyjaźni, a także o tym, co łączy polskich i gruzińskich górali, w Dwójce opowiadali producent nagrań Karol Czajkowski oraz Shalva Abramishvili i Nugzar Kavtaradze z z kwintetu Urmuli.

***

Prowadzą: Kuba BorysiakAnna Szewczuk

Goście: Krzysztof Trebunia-Tutka (zespół Trebunie-Tutki), Shalva Abramishvili (zespół Urmuli), Karol Czajkowski (producent nagrań), Nugzar Kavtaradze (zespół Urmuli)

Data emisji: 8.09.2016

Godzina emisji: 12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/pg

Czytaj także

Podróż do źródeł pieśni gruzińskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 18:00
W specjalnym wydaniu "Przestrzeni kultury" zapraszamy na reportaż Justyny Piernik z wyprawy muzycznej do Gruzji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trebunie-Tutki zagrają i zaśpiewają z Gruzinami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 15:39
Folkowy Festiwal "Nowa Tradycja" nabiera rozpędu. Jednym z jurorów jest Krzysztof Trebunia-Tutka, który w Radiowej Jedynce mówi też o swych najbliższych planach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Podhala odtworzona po ponad 100 latach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 12:00
- To najstarsze w Polsce rejestracje fonograficzne muzyki tradycyjnej – podkreślał Jacek Jackowski, opowiadając o nowo wydanej, unikatowej płycie "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich".
rozwiń zwiń