Pasterz Myślęta z Rudaw i inne strzygi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 13:00
- Wampirem mógł zostać każdy. Największe prawdopodobieństwo spotykało siódme dziecko w rodzinie - opowiadał o zjawach z górskiego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej gość Dwójki Bartłomiej Grzegorz Sala.
Audio
  • O upiorach i wąpierzach opowiada Bartłomiej Grzegorz Sala (Źródła/Dwójka)
Fragment ilustracji Ivana Bilibina Baba Yaga
Fragment ilustracji Ivana Bilibina "Baba Yaga" Foto: Ivan Yakovlevich Bilibin/ Wikimedia Commons

W "Źródłach" rozmawialiśmy o najgłośniejszych przypadkach wampiryzmu według dawnych kronik. Powodem do spotkania była najnowsza książka Bartłomieja Grzegorza Sali "W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów", która opisuje genezę pojawienia się przodków Nosferatu.

- Najstarszy, wyrazisty wampir, na którego możemy natrafić w naszym kręgu kulturowym, to pochodzący z XIV wieku Pasterz Myślęta z Rudaw. Postać przerażająca, bo wymieniająca imiona swoich przyszłych ofiar, które umierały później dość szybko. Bardzo trudny do zabicia, wbicie kołka w serce nic nie dawało. Pomogło dopiero spalenie ciała - mówił gość Dwójki.

Czy wśród zjaw i upiorów panuje równouprawnienie? W jakiej "wampirycznej sprawie" w XVIII wieku musiały interweniować austriackie władze? W audycji także - o karpackich zbójnikach. 

***

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: Bartłomiej Grzegorz Sala (pisarz)

Data emisji: 12.07.2016

Godzina emisji: 12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła"

ob/jp

Czytaj także

Psałterz floriański. Rękopis pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 21:00
W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o manuskrypcie, który został spisany najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: łacinie, polskim i niemieckim.
rozwiń zwiń