REKLAMA

Psałterz floriański. Rękopis pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 21:00
W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o manuskrypcie, który został spisany najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: łacinie, polskim i niemieckim.
Audio
  • Psałterz floriański. Rękopis pełen tajemnic (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Jedna z miniatur zdobiących Psałterz floriański
Jedna z miniatur zdobiących Psałterz floriańskiFoto: domena publiczna

W sobotę 23 kwietnia w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbędzie się jednodniowy pokaz Psałterza floriańskiego. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć na żywo jeden z najważniejszych zabytków języka polskiego, a jednocześnie najbardziej tajemniczą księgę w polskich zbiorach.

Naukowcy nadal toczą spory o to, gdzie rękopis powstał, kto go używał i co oznaczają zdobiące go miniatury. Możliwe, że księga miała być darem dla królowej Jadwigi, a po jej śmierci była używana przez małżonki kolejnych polskich władców. Poza trójjęzycznym przekładem tekstu Psalmów, na kartach Psałterza namalowano tajemnicze miniatury, w których jedni chcą widzieć astrologiczne symbole, inni mnemotechniczne schematy ułatwiające zapamiętywanie tekstu, a zdaniem niektórych wśród miniatur znajdują się wizerunki… Mistrza Yody, Nosferatu i Gandalfa Szarego.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Mieczysław Mejor (Instytut Badań Literackich PAN) 

Data emisji: 10.04.2016

Godzina emisji: 18.00

mc

Czytaj także

Marie de France. Historie łacińskie czy celtyckie?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 10:00
W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o wielkiej poetce dwunastego wieku, która była jednym z największych talentów języka starofrancuskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty Graal. Kamień z korony Lucyfera?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 19:00
Tak przynajmniej jest zapisane w XIII-wiecznym niemieckim poemacie powstałym w Turyngii. O znaczeniu Świętego Graala w ikonografii, literaturze i teologii dyskutowaliśmy w Dwójkowej audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń