Polskie Radio
Section05
Przemyśl

"Nie można odwracać oczu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Doba powinna trwać zdecydowanie dłużej niż 24 godziny… – pod tym zdaniem może podpisać się wiele osób. Jedną z nich z pewnością jest Mariusz Gumienny – były Przewodniczący Rady Gminy Medyka, obecnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej, który od ponad roku wraz z innymi mieszkańcami pogranicza zaangażowany jest w pomoc uchodźcom z Ukrainy i żołnierzom walczącym na froncie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Ukraina Przemyśl Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska uchodźcy

"Przemyśl od wojny" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

To reportaż o zmianach jakie zaszły w Przemyślu od wybuchu wojny w Ukrainie. To przede wszystkim uporządkowanie pomocy dla uchodźców - w Centrum Pomocy Humanitarnej, w hali po supermarkecie, w szczytowym okresie przebywało około trzech tysięcy Ukraińców, teraz maksymalnie około 150 i to maksymalnie przez dwie doby. Otrzymują nocleg, opiekę zdrowotną, także ciepłe buty i ubrania, po czym wyruszają w dalszą drogę, często do Niemiec. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski Przemyśl wojna na Ukrainie

"Przemyśl od wojny". Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

To reportaż o zmianach, jakie zaszły w Przemyślu od wybuchu wojny na Ukrainie. To przede wszystkim uporządkowanie pomocy dla uchodźców - w Centrum Pomocy Humanitarnej, w hali po supermarkecie, w szczytowym okresie przebywało około trzech tysięcy Ukraińców, teraz maksymalnie około 150 i to maksymalnie przez dwie doby. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski Ukraina Przemyśl uchodźcy pr poleca

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Przemyski urzędnik: jesteśmy przygotowani na ewentualną, drugą falę przyjezdnych

Największym wyzwaniem dla mieszkańców Przemyśla w 2022 roku było zapewnienie schronienia ukraińskim uchodźcom - stwierdził Witold Wołczyk z przemyskiego ratusza. Polskie władze przygotowują się na ewentualną kolejną falę osób uciekających przed wojną. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomoc wojna na Ukrainie Przemyśl wojna 2022

Przemyska Jesień Muzyczna - między tradycją a współczesnością

- Staramy się tak komponować program, żeby każdy znalazł coś dla siebie, przechodzić od muzyki dawnej do muzyki współczesnej, proponować różne składy kameralne, różne obsady wykonawcze. Aczkolwiek skłaniam się ku twierdzeniu, że jest to festiwal przyjaciół - mówiła Magdalena Betleja (prezes Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu) na antenie Dwójki, odnosząc się do zbliżającej się XXXIX Przemyskiej Jesieni Muzycznej.
Zobacz więcej na temat:  Przemyśl Dwójka Jakub Jamrozek Wolfgang Amadeusz Mozart

Jarosław Kaczyński: to my naprawiliśmy gospodarkę i nie pozwoliliśmy na rabunek Polski

- Jest siła propagandy i kłamstwa z drugiej strony, ale i siła nienawiści, którą chcę się nam przypisać. To my tymczasem naprawiliśmy gospodarkę, nastąpiły podwyżki płac, dzieci przestały być głodne - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Przemyśla (woj. podkarpackie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Przemyśl

"Hetman". W Przemyślu otwarcie wystawy poświęconej Stanisławowi Żółkiewskiemu

W Przemyślu otwarta zostanie wystawa plenerowa "Hetman" poświęcona Stanisławowi Żółkiewskiemu. Ekspozycja powstała dwa lata temu, w 400. rocznicę śmierci tego wybitnego dowódcy i polityka. Do tej pory była prezentowana w kilku miastach Polski, a od piątku będzie ją można oglądać w centrum Przemyśla. Wystawę zorganizował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony historia Polski Przemyśl Stanisław Żółkiewski Narodowy Instytut Dziedzictwa

Dariusz Urbanowicz zakończył Trójkowy Rajd Rowerowy w Gdańsku! Przejechał 1250 km!

Trójkowy Rajd Rowerowy dobiegł końca: za nami piąty i zarazem ostatni etap naszej akcji. Dariusz Urbanowicz, niestrudzony dziennikarz sportowy Trójki dojechał do Gdańska, gdzie ukończył trasę o łącznej długości 1250 km! W studiu plenerowym, skąd nadawana była audycja "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.00-13.00), podsumował swoją rowerową przygodę, która rozpoczęła się w Solinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Olsztyn Gdańsk Rzeszów

"Zapraszamy na weekend": Trójkowy Rajd Rowerowy w Gdańsku!

Trójkowy Rajd Rowerowy dobiega końca: przed nami piąty i zarazem ostatni etap Trójkowego Rajdu Rowerowego. W piątek 26 sierpnia Dariusz Urbanowicz, niestrudzony dziennikarz sportowy Trójki, dojedzie do Gdańska i tym samym zakończy trasę o łącznej długości 1250 km! W studiu plenerowym, skąd będzie nadawana audycja "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.00-13.00), podsumuje swoją rowerową przygodę, która rozpoczęła się w Solinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Olsztyn Gdańsk Rzeszów

Trójkowy Rajd Rowerowy w Olsztynie [POSŁUCHAJ]

Olsztyn! To tutaj jest meta czwartego etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego. Zwiedzaliśmy Starówkę i zamek, opowiadaliśmy o Mikołaju Koperniku, który w Olsztynie mieszkał. Wybieraliśmy się również nad jedno z olsztyńskich jezior, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, a na deser rozmawialiśmy o tradycyjnej warmińsko-mazurskiej kuchni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Olsztyn Gdańsk Rzeszów Piotr Firan