Polskie Radio
Section05
Przemyśl

Przemyśl: Ponad 20 tys. osób skorzystało z aplikacji kojarzącej kierowców z uchodźcami

Ponad 20 tys. osób skorzystało już z aplikacji, która pomaga skojarzyć uchodźców z Ukrainy z kierowcami oferującymi transport – powiedział Witold Wołczyk z urzędu miasta w Przemyślu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze samochód kierowca kierowcy POLSKA poradnik Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców Przemyśl Ukraina aplikacja

Łzy szczęścia, że jest się bezpiecznym... [POSŁUCHAJ]

W trzecim tygodniu wojny w Ukrainie przedstawiamy audycję specjalną Studia Reportażu i Dokumentu: reportaż zrealizowany na granicy polsko-ukraińskiej. Jego autorzy, Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki, w pierwszych dniach wojny w Ukrainie pojechali przez Przemyśl na przejście graniczne w Medyce (woj. podkarpackie). Wydawało im się, że jako doświadczeni reporterzy są przygotowani na to, czego doświadczą i co zobaczą. Mylili się...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie uchodźcy Przemyśl pomoc reportaż Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka

"Ten ruch nie maleje". Prezydent Przemyśla o napływających do miasta uchodźcach

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun przekazał, że "do Przemyśla wciąż napływają uchodźcy z Ukrainy". Jak poinformował "tylko przez dworzec PKP przewinęło się w poniedziałek ponad 13 tys. osób. Organizowane są specjalne transporty kolejowe i autobusowe do różnych miast w Polsce". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe Przemyśl służby i bezpieczeństwo straż graniczna

TYLKO U NAS Zapewniają uchodźcom pierwszą pomoc. Byliśmy z kamerą na dworcu w Przemyślu

Setki wolontariuszy, żołnierzy, strażaków pomagają uchodźcom z Ukrainy, którzy tłumnie docierają do Przemyśla. Bez nich pomoc na tak gigantyczną skalę byłaby niemożliwa. Poszukują dla nich noclegów, zapewniają ciepły posiłek czy organizują transport. Jak wygląda sytuacja na dworcu PKP w Przemyślu, gdzie mieści się punkt recepcyjny, sprawdził reporter portalu PolskieRadio24.pl Paweł Kurek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemyśl pomoc Ukraina uchodźcy wojna 2022

"Strzelec Julia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Antoniego Rokickiego

Bohaterką reportażu jest 18-letnia Julka z przygranicznej Medyki to uczennica maturalnej klasy I liceum im. Słowackiego w Przemyślu działa w jednostce strzeleckiej 2009 w Przemyślu. Od początku wybuchy wojny na Ukrainie jest zaangażowana w pomoc uchodźcom opiekowała się matkami z dziećmi na dworcu w Przemyślu i działa w ośrodkach pomocowych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Ukraina Rosja uchodźcy Przemyśl

Rosyjska dezinformacja ma skłócić Polaków i Ukraińców

W ostatnich dniach i godzinach pojawiło się w sieci bardzo dużo informacji i filmików mających osłabiać i dyskredytować wizerunek Polski i Ukrainy. Trzeba być bardzo ostrożnym i cały czas pamiętać, że w internecie trwa bezwzględna wojna informacyjna, a Rosja, przy pomocy armii trolli, propaguje fake newsy mające osłabić naszą jedność i chęć wspierania Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dezinformacja fake news Rosja Przemyśl wojna na Ukrainie Trójka Piotr Łodej

"Niosła dziecko na rękach, idąc 10 kilometrów". Dramatyczne relacje Ukraińców, którzy uciekli do Polski

- Uciekliśmy przed wojną. W Polsce nie mamy nikogo. Przyjechaliśmy do obcych ludzi, do was - mówi ze łzami w oczach Ukrainka, młoda matka z ośmiomiesięcznym synkiem, która do Polski przyjechała pociągiem ze Lwowa. Inną uciekinierką ze Lwowa jest 33-letnia Natalia, która na dworcu w Przemyślu czekała na pociąg do Warszawy, gdzie ma zatrzymać się u swoich znajomych. Uciekła wraz z trzema córkami, z których najmłodsza ma około 3 lat. Na Ukrainie zostawiła męża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja uchodźcy wojna 2022 serwis wschodni straż graniczna Przemyśl

Most pontonowy z czasów I wojny. Niecodzienne znalezisko pod Przemyślem

W Hurku pod Przemyślem woda odsłoniła fragmenty mostu pontonowego, który był wykorzystywany w czasie I wojny światowej. Jak mówią znawcy, budowla została prawdopodobnie rozmontowana i spuszczona w dół rzeki przez armię austriacką, która broniła się przed Rosjanami. Jak wygląda znalezisko i jakie będą jego dalsze losy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Przemyśl zabytki historia Polski I wojna światowa społeczeństwo Tomasz Miara