"Pokazujemy Kurpiowszczyznę w pełniej odsłonie"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:34
- Mamy tu chałupy kurpiowskie od końca XVIII w. do początków XX, a także wyposażenie wnętrz - opowiadała Urszula Kuczyńska o Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
Audio
  • Rozmowa o Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika i o kulturze kurpiowskiej (Źródła/Dwójka)
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika (fragment zabytkowej drewnianej bramy ze wsi Dudy Puszczańskie). Pokazy ludowych zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika (fragment zabytkowej drewnianej bramy ze wsi Dudy Puszczańskie). Pokazy ludowych zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych Foto: PAP/Jan Morek

Żywizna_1200_660.jpg
"Żywizna". Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu

W tym roku mija 90. rocznica powstania nowogrodzkiego skansenu. Założył go Adam Chętnik - etnograf, muzealnik, miłośnik i badacz kultury kurpiowskiej, autor wielu prac z tego zakresu, a także, o czym również wspominała Urszula Kuczyńska, muzyk.

- Jego ojciec był cieślą. Adam towarzyszył mu w podróżach po Kurpiowszczyźnie, gdzie ojciec na zamówienie stawiał domy. Wędrując po Kurpiach, Adam obserwował warunki życia tych ludzi, przedmioty, którymi się otaczali. Wtedy zakiełkowała w nim myśl, by to gromadzić - mówiła Urszula Kuczyńska o niełatwych początkach skansenu.

W rozmowie również o samych obiektach, jakie można zobaczyć w skansenie, czy o architekturze kurpiowskich domów. Nie zabrakło również kurpiowskiej muzyki.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowała: Anna Szotkowska 

Gość: Urszula Kuczyńska (kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 12.00

jp/bch

Czytaj także

Lubelszczyzna. "Tu każda wieś chce mieć swój zespół"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 16:25
- Rejon ten słynie z tradycji śpiewaczej, która jest charakterystyczna dla całego pasa wschodniej Polski. Zaczęło to być widoczne zwłaszcza po II wojnie światowej, gdy zespoły śpiewacze stały się ostoją folkloru - powiedziała dr Agata Kusto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Siwiec: na oczepinach wszyscy chcieli śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:53
- Matka chrzestna i każda druhna miała inną piosenkę - podkreślała w Dwójce śpiewaczka Maria Siwiec, wspominając dawne weselne obrzędy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Wójcik o czarach i legendarnych braciach Simsiach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 16:06
- Czerwona wstążka na skrzypcach jest od uroku. Jak ktoś ma silny wzrok, to może rzucić boleść, ale ja to umiem odczyniać - opowiadał w Dwójce bębnista kapeli braci Wójcików z Zakrzewia koło Radomia.
rozwiń zwiń