X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pokazujemy Kurpiowszczyznę w pełniej odsłonie"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 13:34
- Mamy tu chałupy kurpiowskie od końca XVIII w. do początków XX, a także wyposażenie wnętrz - opowiadała Urszula Kuczyńska o Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
Audio
  • Rozmowa o Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika i o kulturze kurpiowskiej (Źródła/Dwójka)
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika (fragment zabytkowej drewnianej bramy ze wsi Dudy Puszczańskie). Pokazy ludowych zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika (fragment zabytkowej drewnianej bramy ze wsi Dudy Puszczańskie). Pokazy ludowych zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych Foto: PAP/Jan Morek

Żywizna_1200_660.jpg
"Żywizna". Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu

W tym roku mija 90. rocznica powstania nowogrodzkiego skansenu. Założył go Adam Chętnik - etnograf, muzealnik, miłośnik i badacz kultury kurpiowskiej, autor wielu prac z tego zakresu, a także, o czym również wspominała Urszula Kuczyńska, muzyk.

- Jego ojciec był cieślą. Adam towarzyszył mu w podróżach po Kurpiowszczyźnie, gdzie ojciec na zamówienie stawiał domy. Wędrując po Kurpiach, Adam obserwował warunki życia tych ludzi, przedmioty, którymi się otaczali. Wtedy zakiełkowała w nim myśl, by to gromadzić - mówiła Urszula Kuczyńska o niełatwych początkach skansenu.

W rozmowie również o samych obiektach, jakie można zobaczyć w skansenie, czy o architekturze kurpiowskich domów. Nie zabrakło również kurpiowskiej muzyki.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowała: Anna Szotkowska 

Gość: Urszula Kuczyńska (kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 12.00

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lubelszczyzna. "Tu każda wieś chce mieć swój zespół"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 16:25
- Rejon ten słynie z tradycji śpiewaczej, która jest charakterystyczna dla całego pasa wschodniej Polski. Zaczęło to być widoczne zwłaszcza po II wojnie światowej, gdy zespoły śpiewacze stały się ostoją folkloru - powiedziała dr Agata Kusto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Siwiec: na oczepinach wszyscy chcieli śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 15:53
- Matka chrzestna i każda druhna miała inną piosenkę - podkreślała w Dwójce śpiewaczka Maria Siwiec, wspominając dawne weselne obrzędy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Wójcik o czarach i legendarnych braciach Simsiach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 16:06
- Czerwona wstążka na skrzypcach jest od uroku. Jak ktoś ma silny wzrok, to może rzucić boleść, ale ja to umiem odczyniać - opowiadał w Dwójce bębnista kapeli braci Wójcików z Zakrzewia koło Radomia.
rozwiń zwiń