Niepewny los muzyki z południowej Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:42
- Młodzież jest teraz zainteresowana laptopami i telefonami komórkowymi, nasza muzyka odchodzi w niepamięć - o zanikających tradycjach muzycznych z okolic Ostrzeszowa opowiadał w Dwójce Lech Owczarek, śpiewak z Doruchowa.
Audio
  • Lech Owczarek o tradycjach muzycznych południowej Wielkopolski (Źródła/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/gerlat

Lech Owczarek kultywuje rodzinne tradycje śpiewacze. W swoim zeszycie ma spisane ponad 240 pieśni z regionu. - To są stare pieśni, zebrane po wsiach. Trochę spisałem od sąsiadów i sąsiadek, mama też pisała zeszyty i z tego czerpałem - opowiadał w audycji "Źródła".

Śpiewak podkreślił jednak, że jest ostatnią osobą w rodzinie, która śpiewa tradycyjne pieśni. Dodał, że przekaz twórczości przodków zatrzymał się na jego pokoleniu. - W zespole Doruchowianie jest osiem osób i my wszyscy mamy szóstkę z przodu. Młodzieży nie ma i nikt nie chce przyjść do zespołu, a dawniej śpiewało u nas ponad dwadzieścia osób.

Lech Owczarek opowiadał, jakiego rodzaju pieśni śpiewa się w Doruchowie, mówił o specyficznej gwarze używanej przez mieszkańców jego wioski, zaprezentował też zabawny utwór o perypetiach damsko-męskich.

***

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście: Lech Owczarek (śpiewak z Doruchowa)

Data emisji: 23.08.2017

Godzina emisji: 12.07

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:06
- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Pydo: piosenki na weselu same się układały

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:45
- Byli tacy goście, co się obrażali, ale to się na to nie patrzyło - o przyśpiewkach weselnych opowiadała w Dwójce wzięta weselna śpiewaczka z Zastawia koło Goraja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety rządzą na Katarzynkach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:04
- To impreza, która odbywa się w imieniny Katarzyny, w listopadzie. Kobiety zaczynają potańcówkę i polewają wódkę - o wielkopolskim obrzędzie mówiła w Dwójce Katarzyna Marach, skrzypaczka z zespołu Żeńcy Wielkopolscy.
rozwiń zwiń