X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ludowe stradivariusy". 120 lat skrzypiec od samouków

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 15:30
– Najstarszy instrument jest datowany na około 1890 rok, natomiast najnowsze eksponaty to skrzypce z 2016 r. – mówiła Katarzyna Zedel, autorka scenariusza wystawy w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Audio
  • "Ludowe stradivariusy". 120 lat skrzypiec od samouków (Źródła/Dwójka)
Eksponaty na wystawie Ludowe stradivariusy
Eksponaty na wystawie "Ludowe stradivariusy"Foto: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

ludowe stradivariusy na boczek.JPG

Kolekcja szydłowieckiego muzeum obejmuje zabytki z XVII, XVIII, XIX i XX wieku (a także instrumenty zbudowane w ostatnich latach) ze wszystkich regionów etnograficznych. – To największy zbiór ludowych instrumentów muzycznych w Polsce, liczący około 2300 obiektów, z czego aż 1500 musi gnieździć się w magazynie. Ale nie potrwa to długo, bo budujemy nową siedzibę – zapowiedziała w Dwójce dyrektor placówki Aneta Oborny.

Część ogromnej kolekcji znalazła się na czasowej wystawie "Ludowe Stradivariusy". Katarzyna Zedel opowiadała m.in. o swoim pomyśle na tę ekspozycję. – Chciałam przeprowadzić widza przez etapy budowy skrzypiec, pokazać możliwości budowniczych, którzy są samoukami, nie uczyli się w szkołach lutniczych, tylko budowali tak, jak potrafili. Na wystawie mamy więc nie tylko prymitywne instrumenty oraz dawne zabawki i narzędzia muzyczne dla dzieci, lecz także ciekawe skrzypce wykonane bardzo profesjonalną metodą – mówiła.

Nie wszystkie jednak egzemplarze na wystawie są od początku do końca dziełem samouków. Obok skrzypiec tzw. klejonych i żłobionych znalazły się tam bowiem instrumenty z europejskich fabryk twórczo "korygowane" przez ludowych twórców.

Fot. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu Fot. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Aneta Oborny i Katarzyna Zedel (Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 15.07

mc/bch

Czytaj także

Cytra. Instrument z innego kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:03
- W moim rodzinnym Wągrowcu była przed wojną spora mniejszość niemiecka. Ci ludzie grali na cytrach w domu. To fascynujący instrument, na którym można zagrać wszystko - mówił w Dwójce cytrzysta Grzegorz Tomaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Dobrzeliniacy na festiwal w Kazimierzu jechali

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:49
- Ten film jest o zderzeniu świata starszych ludzi z energią młodości. Wydaje mi się, że udało się nam to pokazać - o dokumencie "W drodze" opowiadał w Dwójce jego reżyser Krzysztof Rzączyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Źwierściadło". Pierwsza polska składanka avant-folkowa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 17:31
- Na gruncie polskim ten termin nie był dotąd używany - o płycie zbierającej nagrania artystów takich jak Księżyc, Ola Bilińska czy Loopus Duo opowiadał w Dwójce jej kompliator Remigiusz Hanaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska: trzeba uczyć improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:44
- Stworzenie nowej melodii to największe wyzwanie w każdej kulturze. Gdy masz melodię, napisanie według niej symfonii nie jest już takie trudne - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiejski Dżez". Nowy album Kapeli Maliszów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 16:30
Gośćmi audycji "Źródła" byli Zuzanna i Jan Kacper Maliszowie, którzy opowiadali o swoim najnowszym albumie, który miał premierę 24 listopada.
rozwiń zwiń