Anna Riveiro: muzyka żydów sefardyjski to żywa tradycja

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 16:54
- Pierwsze pieśni sefardyjskie dostałam od słynnej hiszpańskiej śpiewaczki Montserrat Figueras, żony Jordiego Savalla - wspominała w Dwójce znawczyni kultury Żydów z Półwyspu Iberyjskiego.
Audio
  • Anna Jagielska Riveiro o swoich interpretacjach muzyki Żydów sefardyjskich (Źródła/Dwójka)
Żydzi sefardyjscy na obrazie Alfreda Dehodencq
Żydzi sefardyjscy na obrazie Alfreda DehodencqFoto: Wikipedia/domena publiczna

Anna Jagielska Riveiro wspominała, że muzykę sefardyjską zaczęła zgłębiać jeszcze w latach 90. Pierwszą płytę z pieśniami z tej kultury ("Drzewko migdałowe") nagrała w 2000 roku. Anna Jagielska podkreśliła, że wówczas ta muzyka była w Polsce niedostępna. Dziś artystka ma już na koncie kilka programów z twórczością Sefardyjczyków. Śpiewaczka podkreśliła, że na swoich albumach eksperymentuje z tą tradycją. - Jedną z płyt nagrałam z klawesynistą Markiem Toporowskim, co jest pewnym novum, bo te pieśni nie powinny być grane z klawesynem, ale ja zawsze szukałam nowych ścieżek.

W audycji rozmawialiśmy o warsztatach wokalnych prowadzonych przez Annę Jagielską Riveiro, podczas których można nauczyć się śpiewać języku ladino, czyli judeo-hiszpańskim. Artystka zapowiedziała też nagranie nowej płyty, na której zmierzy się z hebrajskimi pieśniami liturgicznymi. Co ciekawe, nagranie będzie otawrte dla publiczności.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Anna Szotkowska

Gość: Anna Jagielska Riveiro (śpiewaczka)

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 12.00

bch/mko

Czytaj także

Michalina Mrozik. Śpiewaczka z Nagrodą Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 14:32
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z laureatką tegorocznej nagrody przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Totalna edukacja, czyli jak zostać prawdziwym góralem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:00
- Dawniej prawdziwy góral musiał się wywodzić z prawdziwej góralskiej rodziny, dzisiaj trochę się to zmienia - mówiła w Dwójce dr Maria Małanicz-Przybylska, autorka pracy "Między dźwiękami Skalnego Podhala. Współczesna góralszczyzna".
rozwiń zwiń