Złożona tożsamość polskich Tatarów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 12:03
- Według ostatniego spisu powszechnego, w Polsce zamieszkuje niespełna 2 tysiące osób identyfikujących się jako Tatarzy polscy - mówi w audycji "Źródła" etnolog dr Karolina Radłowska.
Audio
Tatarski meczet w Kruszynianach na Podlasiu pochodzi z XVIII wieku i jest najstarszą zachowaną, drewnianą budowlą tego typu w Polsce
Tatarski meczet w Kruszynianach na Podlasiu pochodzi z XVIII wieku i jest najstarszą zachowaną, drewnianą budowlą tego typu w PolsceFoto: Avillfoto/Shutterstock

Gość Dwójki zwraca uwagę, że 10 lat wcześniej, według spisu, było tych osób niespełna 500. - Wynika to z faktu, iż pierwszy spis powszechny nie uwzględniał zupełnie złożoności tożsamościowej grup etnicznych żyjących w Polsce - podkreśla dr Karolina Radłowska. - Społeczność tatarska licznie zamieszkuje Podlasie, ale mimo iż powszechnie znanymi są Bohoniki i Kruszyniany, jako historyczne tatarskie wioski, najliczniej Tatarzy zamieszkują dzisiaj miasto Białystok - dodaje. 

Etnolog mówi, że mimo iż Tatarzy polscy to jedna grupa etniczna, trudno tak do końca traktować ją w ten sposób. - Mamy tu osoby zarówno przybyłe na tereny województwa podlaskiego z terenów Republiki Białorusi po 1945 roku, jak i osoby autochtoniczne, zamieszkujące tereny województwa podlaskiego od XVII wieku - wyjaśnia. 

Także tożsamość tej grupy jest bardzo złożona i, jak podkreśla dr Radłowska, osadza się ona na trzech równorzędnych konstruktach: religijnym - muzułmańskości, narodowym - polskości oraz etnicznym - tatarskości.  - Tożsamość grupy wyznacza religia - czyli islam, więzi etniczne, szeroko rozumiana kultura, pamięć o wspólnych przodkach i ważnych wydarzeniach oraz narodowość polska, czyli wszystkie wydarzenia związane z historią państwa polskiego - zaznacza etnolożka. 

Na czym polega kontrowersyjność nazwy Tatarzy polscy? Co zmieniło się w społeczności tatarskiej na przestrzeni lat? Jakie są związki społeczności tatarskiej ze społecznością arabską? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Anna Szotkowska

Gość: dr Karolina Radłowska (etnolożka, kustosz Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, autorka pracy "Tatarzy polscy. Ciągłość i zmiana")

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 15.17

kh/pg

Czytaj także

Totalna edukacja, czyli jak zostać prawdziwym góralem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:00
- Dawniej prawdziwy góral musiał się wywodzić z prawdziwej góralskiej rodziny, dzisiaj trochę się to zmienia - mówiła w Dwójce dr Maria Małanicz-Przybylska, autorka pracy "Między dźwiękami Skalnego Podhala. Współczesna góralszczyzna".
rozwiń zwiń