Warszawa Wschodnia: śpiewanie to wspólnota

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 12:00
- Świętujemy 20-lecie naszej współpracy i znajomości. Tworzymy wspólnotę. To, co nas łączy, to coś więcej niż sam śpiew, chociaż stanowi bardzo ważną cześć naszego życia - mówili w "Źródłach" członkowie zespołu Warszawa Wschodnia.
Audio
  • Rozmowa z członkami zespołu Warszawa Wschodnia o repertuarze noworocznym (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MX441 Photography/Shutterstock.com

- Wszystko zaczęło się od warsztatów w ramach Letniej Szkoły Muzyki Tradycji fundacji Muzyka Kresów Jana Bernada. Sam zespół pod nazwą Warszawa Wschodnia działa dopiero od kilku lat, na samym początku broniliśmy się przed statusem zespołu, bo muzyka była dla nas przede wszystkim fascynacją - tłumaczyli w audycji Anna Jakowska, Jagna Knittel, Taras Shumeyko, Monika Walenko.

- Zakładanie zespołu nie kojarzyło nam się z tą muzyką ludową, którą się zajmowaliśmy. Przede wszystkim jeździlismy na wieś do starych mistrzów. Chcieliśmy śpiewać tak, jak oni, według pierwowzoru. Sytuacja sceniczna zupełnie nam do tego nie pasowała. Dlatego unikaliśmy oficjalnego tworzenia formacji. Po latach się to zmieniło, ale jedno pozostało takie samo - nasza fascynacja muzyką.

Warszawa Wschodnia: Zespół wokalny zajmujący się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem rosyjskich, ukraińskich i polskich pieśni tradycyjnych, a także organizacją wydarzeń kulturalnych. W jego repertuarze znajdują się utwory, zbierane przez członków grupy podczas licznych podróży etnograficznych głównie na ukraińskie Polesie, do południowo-zachodniej w Rosji, a w Polsce - na Kurpie, Kujawy czy Mazowsze. Dla muzyków ważnym źródłem są polskie, ukraińskie i rosyjskie archiwa muzyczne. Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej, a najważniejszą inspiracją jest kontakt z wiejskimi mistrzami – śpiewakami starego pokolenia, których członkowie grupy odwiedzają od wielu lat. Zespół istnieje od 1999 roku. Wcześniej działał pod nazwą Muzyka z Drogi.

Ci ludzie to ostatni świadkowie dawnego świata, osoby wybitnie utalentowane, o nieprzeciętnych osobowościach. Dzięki nim poznajemy odchodzącą kulturę, a oni, kiedy przyjeżdżamy, mają z kim i dla kogo śpiewać. Po latach możemy powiedzieć, że ich muzyka jest nam bliższa i bardziej nasza niż ta, która otacza nas w Warszawie. Warszawa Wschodnia

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził:  Piotr Kędziorek

Goście: Anna Jakowska, Jagna Knittel, Taras Shumeyko, Monika Walenko (muzycy zespołu Warszawa Wschodnia)

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 15.20

at/gs


Zobacz więcej na temat: muzyka tradycyjna folklor
Czytaj także

"Kujawska Atlantyda". Podróż przez muzykę i pamięć

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 16:23
- Pracując nad tą płytą, w dużym stopniu skupialiśmy się na archiwach. Chcieliśmy wiedzieć, jak brzmiała muzyka Kujaw, gdy słuchał jej Chopin, inspirując się nią w swoich kompozycjach – podkreśliła Justyna Piernik, opowiadając o swojej najnowszej płycie.
rozwiń zwiń