X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia Ludwiki Kędzi, reemigrantki z Bośni

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 12:00
W "Źródłach" słuchaliśmy opowieści śpiewaczki Ludwiki Kędzi z dolnośląskiego Milikowa, która opowiadała o trudach powrotu do kraju z Jugosławii po wojennych zawirowaniach.
Audio
  • Opowieści śpiewaczki Ludwiki Kędzi o trudach powrotu do kraju z Bośni i rozmowa ze Zbigniewem Ciechowiczem, skrzypkiem, wykonawcą kajockich oberów. (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Gdy wróciliśmy, było z początku bardzo ciężko. Roboty nie było. U nas było jeszcze dobrze, bo myśmy stamtąd przywieźli dwie krowy i parę koni, cztery świnie i dwadzieścia kur. Mleko mieliśmy swoje. Tata zarabiał końmi, bo przesiedleńcy, którzy przyjechali na czas, zdążyli już zasiać. Tata tam jeździł końmi, orał, kosił i przywoził dużo dobra z pól do naszego domu - tak wspominała swoje początki na Ziemiach Odzyskanych pani Ludwika.

Ludwika Kędzia urodziła się w 1934 roku w Nowym Martyńcu na terenie ówczesnego Królestwa Jugosławii. Jej rodzice z kolei byli emigrantami ze Wschodniej Galicji, przybyli na Bałkany na początku XX wieku spod Lwowa. W rozmowie wspomniała swoje dzieciństwo w kolonii polskiej w Nowym Martyńcu, ciężkie warunki, które czekały pierwszych emigrantów na tych ziemiach, czasy II wojny światowej w Jugosławii oraz niełatwy powrót do Polski na tzw. Ziemie Odzyskane. Dziś pani Ludwika mieszka w Milikowie na Dolnym Śląsku i jest członkinią zespołu śpiewaczego Milikowianki.

Drugim bohaterem "Źródeł" był Zbigniew Ciechowicz z regionu kajockiego:

Zbigniew Ciechowicz to skrzypek amator średniego pokolenia, mieszka w Rdzowie koło Potworowa. Jako dziecko miał okazję słuchać najsłynniejszych muzykantów swojego regionu, m.in. braci Gaców. Jako dorosły człowiek zachwycił się na nowo tradycyjną muzyką z okolic własnej wsi i postanowił nauczyć się grać na skrzypcach, dziś z powodzeniem wykonuje słynne kajockie obery ciągłe.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Ludwika Kędzia (zespół Milikowianki), Zbigniew Ciechowicz (skrzypek)

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak