Archaiczne brzmienie wiejskich basów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 08:33
W "Źródłach" rozmawialiśmy o basach - instrumencie niegdyś powszechnym i spotykanym w wiejskich kapelach. 
Audio
  • Joanna Strelnik zdradza o tajemnice basów (Dwójka/Źródła)
Joanna Strelnik podczas występu w Koncercie Urodzinowym na 25-lecie RCKL
Joanna Strelnik podczas występu w Koncercie Urodzinowym na 25-lecie RCKLFoto: Grzegorz Śledź

W dawnej muzyce wiejskiej pełniły przede wszystkim rolę rytmiczną. Dziś basy często spychane są na dalszy plan, gdzieniegdzie zupełnie zapomniane i w wiejskich kapelach już bardzo trudno je spotkać. Warto jednak odnotować fakt, że po instrument ten sięga coraz więcej młodych muzykantów, również tych z miast, którym zależy na odtwarzaniu najbardziej archaicznego brzmienia kapel i zespołów, w których grają. Na szczęście zachowały się też nagrania, które są świadectwem dawnej praktyki basowania.

Jedną z osób, które starają się zgłębiać sposoby gry na basach jest Joanna Strelnik - basistka, skrzypaczka, liderka kapeli Zwykli Ludzie grającej muzykę regionów radomskiego i opoczyńskiego. Pierwsze szlify w basowaniu zdobywała w kapeli Niwińskich, grywała też z wybitnymi skrzypkami: Tadeuszem Jedynakiem, Piotrem Gacą, Stanisławem Wolskim, Tadeuszem Mocarskim. Z bohaterką "Źródeł" spotkał się niedawno Piotr Dorosz. 

- Skrzypce i basy to pierwotny skład kapel ludowych. Nawet Fryderyk Chopin w listach do przyjaciół zwierzał się, że zdarzało mu się basować na wsi skrzypkowi, o bębnie nic nie pisał. Basy w środkowej Polsce pełniły w kapeli rolę bardziej rytmiczną niż harmoniczną, były strunowym instrumentem perkusyjnym – mówiła Joanna Strelnik. – Radość z grania na basach to radość tworzenia groove’u.

O strunach, kształtach, metodach grania i rodzajach basów mogą Państwo posłuchać w podcaście audycji. 

***

Tytuł audycjiŹródła

Rozmawiał: Piotr Dorosz

Gość: Joanna Strelnik (basistka, skrzypaczka, liderka zespołu Zwykli Ludzie)

Data emisji: 11.04.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at


Czytaj także

Losy basów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 09:00
We wsi Brogowa w 1932 roku zmarł muzykant Tworek. Zostawił po sobie wdowę, mnóstwo dzieci i statki, czyli skrzypce, basy i bębenek.
rozwiń zwiń