X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Otwarta Pracownia Twórców Instrumentów startuje!

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 09:00
W ramach Jarmarku Świętej Cecylii - towarzyszącemu 51. Międzynarodowemu Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem działać będzie Otwarta Pracownia Twórców Instrumentów. Z tej okazji gościliśmy w studiu Piotra Piszczatowskiego, który opowiedział nam o tym wydarzeniu.
Audio
  • Piotr Piszczatowski zaprasza do Otwartej Pracowni Twórców Instrumentów w Zakopanem (Dwójka/Źródła)
Pracownia lutnicza Marka Wyżykowskiego
Pracownia lutnicza Marka WyżykowskiegoFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W dniach 19-23 sierpnia w godzinach 11.00-18.00 zapraszamy do namiotu, w którym ponad 40 twórców z całej Polski zaprezentuje swoje instrumenty i zapozna ze specyfiką ich tworzenia.
Będzie tu można spotkać wybitnych twórców, na co dzień działających w zaciszu swoich pracowni. Będzie można nie tylko kupić od nich dzieła ich rąk, ale przede wszystkim, jak na prawdziwą Pracownię przystało, będzie można przypatrzeć się ich misternej pracy i rozmawiając z twórcami poznać, posłuchać, dotknąć a nawet zagrać na ponad 100 instrumentach tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. W pracowni zostaną zaprezentowane: dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, końcówki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, nyckelharpa, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, złóbcoki, skrzypce, heligonka, akordeon, gitara modułowa i wiele innych.

- Marka "Targowisko Instrumentów" istnieje od dziesięciu lat. Na początku wydawało się, że jest to świat malutki, ale po latach widzę, że wcale tak nie jest i "Targowisko" to ponad dwustu twórców, których znam, a wielu jeszcze nie poznałem – mówił Piotr Piszczatowski – Pod zmienioną nazwą spotkamy się w Zakopanem. Przekraczamy konwencję, spotykamy się i tworzymy instrumenty.

W Pracowni będzie też można wdrożyć się w tajniki tworzenia instrumentów. Obecność tylu znamienitych majstrów pozwoli na specjalistyczne konsultacje i błyskawiczne akcje ratownicze, jeśli zajdzie taka konieczność. W pracowni na stołach roboczych znajdziemy narzędzia i rozmaite materiały z których instrumenty powstają. Pod fachowym okiem i uchem mistrzów będzie można szukać dźwięków i własnoręcznie, po raz pierwszy w życiu, tworzyć proste instrumenty.

- To nie są instrumenty sprowadzane w kontenerze z Chin. Twórcy z „dłuższą brodą” mają kolejki na dwa, trzy lata. Przykładowo, twórca dud tworzył jeszcze niedawno tylko do gablot muzeum, taki instrument nie musiał grać, obecnie dudy muszą grać i mają działać. To jest tradycja i ciągła innowacja – mówił w "Źródłach" Piotr Piszczatowski, kurator warszawskiego "Targowiska Instrumentów".

Akcja jest skierowana zarówno do dzieci jak i dorosłych - profesjonalnych muzyków i amatorów.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Piotr Piszczatowski (kurator warszawskiego Targowiska Instrumentów)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/pg/materiały promocyjne

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawni i obecni muzykanci ze Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:59
- Stefan Ostrowski to był bardzo mądry człowiek, świetnie wykształcony w muzyce ludowej, a grał muzykę zastolną - wspominał w audycji swojego mistrza skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Marią Siwiec

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 10:51
W audycji słuchaliśmy opowieści znanej radomskiej śpiewaczki z Gałek koło Rusinowa, która na tegorocznym 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą zdobyła pierwszą nagrodę w katergorii śpiewaków solistów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do muzyki świętokrzyskiej z Władysławem Paziem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 16:05
W piątkowych "Źródłach" o muzyce zachodniej części Świętokrzyskiego opowiadał skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. Dziś wybraliśmy się do centralnie położonej miejscowości Bodzentyn, gdzie mieszkał słynny klarnecista Władysław Paź.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka suwalska na cały głos

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:40
- Szukam sposobu, żeby odczarować kulturę tradycyjną, żeby młodzi chętniej dostrzegali jej piękno - mówiła w "Źródłach" Małgorzata Makowska, młoda wokalistka z Suwałk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy z przeszłości - wspomnienia skrzypka Stefana Ostrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 09:00
W audycji przedstawimy sylwetkę pochodzącego ze Świętokrzyskiego Gniewięcina Stefana Ostrowskiego, wyjątkowego muzykanta, który swoje pierwsze szlify zdobywał we włościańskiej orkiestrze założonej pod koniec XIX wieku przez hrabiego Stanisława Łosia w Desznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka żywiecka głosem nowego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:00
W magazynie zaprosiliśmy na spotkanie z młodymi beskidzkimi muzykami i budowniczymi instrumentów pasterskich: Marcinem Blachurą i Przemysławem Fickiem, którzy tworzą najlepszą obecnie kapelę dudziarską na Żywiecczyźnie.
rozwiń zwiń