X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małgorzata Broda: rytuały są skarbem kultury tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 13:46
Między innymi o rytuałach rozmawiać będą uczestnicy V Kongresu Kultury Regionów - wydarzenia poświęconego duchowemu i świeckiemu wymiarowi ludzkiej egzystencji - "Oś istnienia. Sacrum i profanum" w Nowym Sączu, o którym mówiła gość "Źródeł".
Audio
  • Małgorzata Broda zapowiada V kongres Kultury Regionów (Dwójka/Źródła)
Uczestnik wycieczki z figurką Chrystusa Frasobliwego w ręku na dachu Pałacu Prasy. Obok niego stoi drewniana figura Chrystusa Frasobliwego, 1933.
Uczestnik wycieczki z figurką Chrystusa Frasobliwego w ręku na dachu Pałacu Prasy. Obok niego stoi drewniana figura Chrystusa Frasobliwego, 1933.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

V Kongres Kultury Regionów zaplanowano na dni od 15 do 18 października 2019. Jak mówiła w audycji Małgorzata Broda, dyrektor Instytutu Europa Karpat przy Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" i koordynatorka programowa wydarzenia, dotyczy ono wzajemnego dopełniania się dwóch porządków - sacrum i profanum.

- Te dwa porządki - co w kulturze tradycyjnej jest bardzo widoczne - tworzą naszą rzeczywistość. Profanum, czyli świeckość, nasza codzienność, właściwie nie istnieje bez tego wyższego porządku, do którego człowiek stale się odwołuje - tłumaczyła Małgorzata Broda.

Rytuały skarbem kultury tradycyjnej

W jaki sposób człowiek może odwoływać się do tego wyższego, duchowego porządku? Poprzez tworzenie rytuałów, dowodziła Broda. - Posiadanie rytuałów, które przeprowadzają nas przez różne progi, jakie w życiu pokonujemy, oswaja nas i przygotowuje do objęcia nowych ról, na przykład w momencie przejścia między dzieciństwem a dorosłością, między stanem wolnym a związkiem, między byciem człowiekiem zwyczajnym a takim o wyjątkowej dla społeczności roli. Jak usłyszeliśmy w audycji - i jak dowodzi najnowsza psychologia - we współczesnym świecie tych rytuałów boleśnie brakuje.

Do czego w tym kontekście odnosi się hasło "Oś istnienia"? Jak dokładnie tematy te będą poruszane podczas kongresu? Na jakie fundamentalne pytania odpowiada zdaniem organizatorów kultura tradycyjna? O tym - w nagraniu audycji.  

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Małgorzata Broda (koordynatorka programowa V Kongresu Kultury Regionów)

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zrekonstruować śpiew Bagnoszy?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:00
Gościem "Źródeł" była Angelika Magier z Szóstki, etnomuzykolog, realizująca projekt "Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich", oparty na badaniach terenowych prowadzonych na terenie gminy Drelów oraz miasta i gminy Międzyrzec Podlaski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Zaraś i jego opętane melodie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:01
- W nocy, jak mi się przypomni kawałek, to i o północy wstaję i biorę się za skrzypki, albo przynajmniej gwiżdżę w łóżku! - wspominał muzyk z Nieznamierowic, jeden z najsłynniejszych skrzypków Radomszczyzny. On sam, jak i jego muzyczna wirtuozeria obrosły legendą już za życia muzykanta.
rozwiń zwiń