Własnymi Słowami. Odkryj bogactwo języków świata

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 16:00
29 listopada rozpoczyna się w Warszawie festiwal Własnymi Słowami, poświęcony rdzennym kulturom i językom. O wydarzeniu opowiadał jego organizator dr Stanisław Kordasiewicz.
Audio
  • O festiwalu "Własnymi Słowami" opowiadał jego organizator dr Stanisław Kordasiewicz (Dwójka/Źródła)
Plakat festiwalu filmowego Własnymi Słowami.
Plakat festiwalu filmowego Własnymi Słowami.Foto: mat. pras.

"Własnymi słowami" to pierwsza tego typu inicjatywa kulturalna w Polsce, a organizowana jest m.in. dlatego, że rok 2019 został przez UNESCO ustanowiony Rokiem Języków Rdzennych. W programie wydarzenia tematy takie jak: tamazight (Afryka Północna), nawat (Salwador), tybetański, huitoto (południowa Kolumbia i północne Peru), jakucki, mixtecki (Meksyk), nahuatl - niegdyś główny język Azteków.

- Naszym zdaniem film może dotrzeć do dużego grona osób. Możemy za pomocą fajnych filmów i ciekawych historii opowiedzieć w przystępny sposób o problemie, który jest bardzo ważny: jak wiele języków jest zagrożonych i jak wiele z nich zanika - mówił organizator festiwalu Własnymi Słowami dr Stanisław Kordasiewicz. - Mamy współcześnie około siedmiu tysięcy języków na świecie, z czego aż trzy tysiące jest zagrożone zniknięciem. Mogą one zniknąć w ciągu kilku najbliższych pokoleń. Ta dynamika niestety się nasila. Wiele procesów się na to nakłada, częścią nich są procesy migracyjne i system edukacji, który nie pozwala dzieciom uczyć się w swoim własnym, rdzennym języku.

Festiwal zaczyna się 29 listopada. Zaprezentowanych na nim zostanie 10 filmów z różnych stron świata. Jakich?

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: dr Stanisław Kordasiewicz (organizator festiwalu "Własnymi Słowami")

Data emisji: 26.11.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Czytaj także

Dawna i nowa tradycja w muzyce rodziny Karpieli

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 08:00
- Wzrok Mariana Domańskiego spoczął na młodym góralu w dżinsach, bo miał wspaniały głos. Wiedzieliśmy, że w przyszłości musimy go nagrać - tak Maria Baliszewska wspominała pierwsze spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką 45 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Repatriancka historia Ludwiki Kędzi z Milikowa

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 08:00
Śpiewaczka Ludwika Kędzia urodziła się w 1934 w polskiej kolonii w Nowym Martyńcu, wówczas na terenie Królestwa Jugosławii. Jej rodzice przybyli tam w poszukiwaniu pracy ze Wschodniej Galicji, z okolic Lwowa. Po II wojnie światowej rodzina pani Ludwiki przyjechała do Polski, na tzw. Ziemie Odzyskane.
rozwiń zwiń