Z kolędą u Lachów Szczyrzyckich, na Orawie i na Żywiecczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 13:32
Sprawdziliśmy, jak kolęduje się z szopką lalkową w Lipnicy Wielkiej, a o żywej szopce opowiadali członkowie zespołu regionalnego Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy. Z kolędą "do stryka" poszedł Antoni Gluza ze Szczyrku. 
Audio
  • Jak kolęduje się z szopką lalkową w Lipnicy Wielkiej? (Dwójka/Źródła)
Babia Góra widok z Pilska
Babia Góra widok z PilskaFoto: Wikimedia Commons/Dixi

Robert Machajda i Patryk Rudnicki, szopkarze z Lipnicy Wielkiej opowiadali jak wygląda kolędowanie z szopką lalkową na Orawie.

- Działamy w Lipnicy. Gramy na skrzypcach, na piszczałkach, na liściach, tańczymy po orawsku - tłumaczyli orawscy szopkarze - W naszej szopce występują m.in.: górale, anioł, herod, śmierć, szlachcic, kupce, dziad, strzyga i diabeł, co z nią grandził. Szopka nasza pochodzi jeszcze sprzed wojny, znaleźliśmy ją na strychu, zrobił ją pan Węgrzyn. Nasi poprzednicy chodzili z nią śpiewając jeszcze po słowacku, gdy Lipnica była podzielona na pół, bo to bardzo stara szopka jest.

Oprócz szopkarzy w spektaklu bierze udział również kapela ludowa. - Śpiewa się postacią do szopki, a muzyka przygrywa - opowiadali Robert Machajda i Patryk Rudnicki.

Zwyczaj chodzenia z szopką już zanika. Ale wciąż jeszcze na Orawie można spotkać kolędników z turoniem.

Jak kolędują Śwarni Łojce? Zachęcamy do słuchania podcastu. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście: Robert Machajda i Patryk Rudnicki (Szopkarze z Lipnicy Wielkiej), Członkowie zespołu regionalnego Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy i Antoni Gluza ze Szczyrku.

Data emisji: 30.12.2018

Godzina emisji: 15.15


at/gs

Zobacz więcej na temat: folklor muzyka ludowa
Czytaj także

Dawne bożonarodzeniowe i kolędnicze zwyczaje w Kieleckiem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 16:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnych rozmów z mieszkańcami okolic Bodzentyna. Pojawiły się oryginalne opowieści m.in. o wigilii i związanych z nią przesądach, o “etykiecie” pierwszego dnia świąt, o kolędnikach (m.in. turoniarzach, kłapoczach) chodzących od dnia św. Szczepana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Górnym Śląsku z kolędą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 14:00
O kolędowaniu oraz o rzadko już pamiętanych elementach obchodów Bożego Narodzenia w tym regionie opowiedziała w audycji dr Agnieszka Przybyła-Dumin z Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
rozwiń zwiń