Draby noworoczne

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 09:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy z Czesławem Majewskim z grupy kolędniczej z Mystkowa, poznaliśmy także ponad 110-letnia historię wiejskiego zespołu teatralnego z Szalowej na Pogórzu, o której opowiadał jego kierownik, Stanisław Gawlik.
Audio
Grupa kolędników. Łódź 1930 rok.
Grupa kolędników. Łódź 1930 rok.Foto: Z archiwum NAC

Draby noworoczne inaczej zwani drobami to grupa dorosłych mężczyzn i kawalerów odwiedzających domostwa na południowych kresach Polski, aby przynieść ich mieszkańcom pomyślność i powodzenie na nowy rok. 

- Z wielką radością, z wielkim hukiem i wielkim weselem draby chodzą zawsze po kolędzie w nocy pierwszego dnia roku, jak zaczną po północy, to dopiero jak się widno robi kończą. Draby rozrabiają, jak sama nazwa wskazuje, ale rozrabiają tyle, aby dostać coś za tą kolędę od gospodarzy. Nie sztuka jest narozrabiać i żeby gospodarz wygłodził  - opowiadał Czesław Majewski z grupy kolędniczej z Mystkowa, która ciągle chodzi po kolędzie z Drabami.

Draby, przebrani w słomiane stroje chodzili od domu do domu, aby uczcić nowy rok i pożegnać stary. Stroili się słomą, ale nie tylko; ubierali na siebie również różne bibułowe wstążki i dzwoneczki. Laska i czapa "z odnogami" to klasyczny atrybut draba. Biją oni laskami ziemię, aby pobudzić ją do życia. - Wchodzi się w nowe życie, w nowe rozdanie, każdy drab wali laskami i ziemia ma dudnieć! - dodał Czesław Majewski.

Można było ich jeszcze spotkać na początku lat 90. Ostatnio draby nie chodzą po kolędzie, bardziej jest rozpowszechnione wśród kolędników kolędowanie z gwiazdą i turoniem.

A jak dba się o tradycje kolędnicze na Pogórzu? O tym w audycji opowiadał w "Źródłach" Stanisław Gawlik, kierownik wiejskiego zespołu teatralnego z Szalowej na Pogórzu.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: Czesław Majewski, Stanisław Gawlik.

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Jak kolędowano na Lubelszczyźnie, na Pogórzu, na Kielecczyźnie i na Orawie?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 06:00
Swoimi wspomnieniami w "Kiermaszu pod kogutkiem" podzielili się śpiewaczka Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej k. Janowa Lubelskiego, o "drobach" i "śmieciorzach" opowiedział skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej na Pogórzu Jasielskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawne bożonarodzeniowe i kolędnicze zwyczaje w Kieleckiem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 16:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnych rozmów z mieszkańcami okolic Bodzentyna. Pojawiły się oryginalne opowieści m.in. o wigilii i związanych z nią przesądach, o “etykiecie” pierwszego dnia świąt, o kolędnikach (m.in. turoniarzach, kłapoczach) chodzących od dnia św. Szczepana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 09:00
Pierwotnie zwyczaje i obrzędy noworoczne na dobry początek i szczęśliwy przebieg całego roku, związane były z porą przesilenia zimowego. Prawdopodobnie dlatego, najstarsze, znane w Polsce obchody, wierzenia i zwyczaje noworoczne były – w większości – powtórzeniem praktyk wigilijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwyczaje kolędnicze w okolicach Babiej Góry

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 07:20
W poniedziałkowej audycji  spotkaliśmy się z Szymonem Gigoniem, członkiem Zespołu Regionalnego "Juzyna" z Zawoi. W rozmowie także sporo szczegółów o kulturze Górali Babiogórskich.
rozwiń zwiń