Boży Obiad - kurpiowskie Dziady

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 08:00
Kurpie są współcześnie jednym z nielicznych regionów, gdzie wciąż żywe są spotkania o charakterze religijnym. Jednym z nich jest Boży Obiad - katolicki odpowiednik mickiewiczowskich Dziadów. Podczas całodobowego nabożeństwa zgromadzeni modlą się za dusze zmarłych. Spotkanie połączone jest ze mszą świętą, a także - jak sama nazwa wskazuje - poczęstunkiem dla wszystkich uczestników.  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Patrycja Zisch

Boży Obiad praktykowany jest w niektórych wsiach na Kurpiach w okresie Wielkiego Postu. Czesław Bacławski, siedemdziesięciosześcioletni mieszkaniec Gąsek pod Ostrołęką, jest dziś najstarszym prowadzącym ten pradawny obrzęd. Towarzyszy mu w Bożym Obiedzie miejscowa ludność, która pamięta archaiczne melodie modlitw.

- To modlitwa za dusze wymienione i nie wymienione. Zbierała się kiedyś przy tym cała wieś. W sumie trwa to dwadzieścia cztery godziny. Nie zmieniamy się! Pięćdziesiąt minut śpiewamy, po czym robimy sobie dziesięć minut przerwy - tłumaczył Czesław Bacławski z Gąsek. – I to tak trwa; różańce, droga krzyżowa, gorzkie żale, pieśni żałobne, za dusze zmarłe…To jest modlitwa, tu się nie wybiera. Chodzi tu o to, żeby się szczerze pomodlić - podsumował śpiewak.

Ale nie tylko parafianie wsi Dąbrówka biorą udział w tym obrzędzie. Badacze kultury, etnografowie i miłośnicy ginących tradycji co roku spieszą do Gąsek i Dąbrówki, żeby chłonąć żywą historię i uczyć się śpiewów za dusze zmarłych.

Czesław Bacławski, siedemdziesięciosześcioletni mieszkaniec Gąsek pod Ostrołęką, jest dziś najstarszym prowadzącym Boży Obiad. Czesław Bacławski, siedemdziesięciosześcioletni mieszkaniec Gąsek pod Ostrołęką, jest dziś najstarszym prowadzącym Boży Obiad.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Czesław Bacławski (śpiewak prowadzący Boże Obiady)

Data emisji: 19.03.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs

Czytaj także

Sztuka zwana naiwną. Piękno art brut

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 10:56
W "Poranku Dwójki" o sztuce naiwnej i ważnej dla niej postaci Aleksandra Jackowskiego rozmawialiśmy z kuratorką Sonią Wilk i etnograf dr Ewą Klekot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty Mikrofon dla Piotra Kędziorka!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:00
W Światowym Dniu Radia Polskie Radio przyznało Piotrowi Kędziorkowi - Redaktorowi Naczelnemu Radiowego Centrum Kultury Ludowej swoją najważniejszą nagrodę - Złoty Mikrofon. Uroczysta gala odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta w Muzeum Kurpiowskim w Wachu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:30
1 kwietnia minie 11 lat od jego otwarcia. Jest prywatną placówką założoną i prowadzoną przez małżeństwo - Zdzisława i Laurę Bziukiewiczów. W muzeum zgromadzone są przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII wieku, a najmłodsze pochodzą z lat 70. XX wieku.
rozwiń zwiń