Wspominamy profesor Zofię Sokolewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 15:50
Etnolożka, etnografka, antropolożka kultury, wieloletnia szefowa Katedry Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego, zasłużona badaczka zmarła 29 stycznia 2020 roku. W pierwszą rocznicę śmierci prof. Zofii Sokolewicz wspominamy badaczkę, która przyczyniła się znacząco do rozwoju polskiej gałęzi tej nauki.
Audio
  • Wspominamy antropolożkę Zofię Sokolewicz (Dwójka/Źródła)
Profesor Zofia Sokolewicz
Profesor Zofia SokolewiczFoto: mat. pras

Zofia Sokolewicz urodziła się w 1932 roku. Była specjalistką w zakresie integracji europejskiej i antropologii kultury, współtwórczynią i dyrektor Centrum Europejskiego UW, wieloletnią pracowniczkę Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, cenioną nauczycielką akademicką.

Zofia Sokolewicz Zofia Sokolewicz

- Na początku pracy Zofia Sokolewicz interesowała się Mongolią, było to trochę zapożyczone od ówczesnego kierownika katedry profesora Witolda Dynowskiego, naszego mistrza. Uczestniczyła w pierwszych dwóch wyjazdach do Mongolii - wspominał prof. Lech Mróz w audycji wspomnieniowej. - Później poszła za tym, co ją bardziej interesowało - zwróciła uwagę na Afrykę. Niewiele jest osób tak bardzo zasłużonych dla Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizowała studium afrykanistyczne i stała się jego wicedyrektorem, potem była dyrektorem Centrum Europejskiego. Miała ogromny wkład w zainteresowanie humanistyki i etnologii UW kulturą afrykańską w sposób pełniejszy, nie tylko ten, który znamy z czytanek o Murzynku Bambo.​ Jej życiem było życie uczelni. 

- Niezwykła siła charakteru - mówiła z kolei  dr Helena Patzer - mnie jako badaczce imponowała tym, co osięgnęła jako kobieta w nauce w latach, które dla kobiet nie były łatwe. Przyciągała do siebie wszystkich studentów.

"Tak jak w życiu, w nauce, która jest jego częścią, musimy dokonywać wyborów. (...) Moje życie naukowe można sprowadzić do próbowania kolejnego klucza z wielkiego pęku, jaki mi dała teoria poznania. Każdy z tych kluczy otwierał tylko jedne drzwi, za którymi były następne. I tak do dziś. Od pługów, przez gospodarstwo, przez wynalezioną tradycję i wspólnoty wyobrażone, dziedzictwo kulturowe i mechanizmy jego powstawania w czasie długim i średnim, i dziś" - mówiła w 2011 roku w rozmowie ze Zbigniewem Jasiewiczem.

Nagrody i odznaczenia prof. Zofii Sokolewicz

  • Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiej Akademii Nauk 
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 15.15