REKLAMA

Spotkanie z Kapelą Piotra Bińkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 16:00
W dzisiejszych „Źródłach” czekała nas wycieczka do Domaniowa czyli spotkanie z Kapelą Piotra Bińkowskiego. Kapela Bińkowskiego jest dość nowym składem, gra od roku, to fani muzyki tradycyjnej z pewnością znają jej członków. To Piotr Bińkowski, Marian Lipiec i Adam Tarnowski!
Audio
  • Spotkanie z Kapelą Piotra Bińkowskiego (Dwójka/Źródła)
Adam Tarnowski, Piotr Bińkowski i Marian Lipiec, czyli kapela Piotra Bińkowskiego z Domaniowa.
Adam Tarnowski, Piotr Bińkowski i Marian Lipiec, czyli kapela Piotra Bińkowskiego z Domaniowa.Foto: Kuba Borysiak

Za swoją siedzibę Kapela obrała słynny Domaniów, choć niejako korzeniami sięga też Wygnanowa. To z Wygnanowa pochodzi bowiem jeden z członków kapeli: Marian Lipiec, rytmiczna podpora znanej Kapeli Lipców z Wygnanowa. Warto tu napomknąć, że właśnie po słynnym harmoniście Tadeuszu Lipcu Piotr Bińkowski odziedziczył harmonię… Muzycy wierzą, że duch nieodżałowanego Tadeusza Lipca towarzyszy im w nowej kapeli.

Tadeusz Lipiec - fot Piotr Baczewski.jpg
Przeczytaj także:
Wspomnienie harmonisty Tadeusza Lipca

Podobnie zapewne, jak bracia Adama Tarnowskiego – skrzypka dobrze znanego z Kapeli Braci Tarnowskich! To właśnie Bracia Tarnowscy często wspominali byli przez Andrzeja Bieńkowskiego, założyciela fundacji Muzyka Odnaleziona, jako jedni z najbardziej dowcipnych muzykantów. Mistrzowie, którzy z wesel i zabaw tworzyli prawdziwe spektakle, gdzie każdy gość stawał się na chwilę aktorem. Najbardziej znanym gagiem Tarnowskich był „pijany czwarty brat” – Słomiany Janek. W pewnym momencie wesela, bracia Tarnowscy zawieszali grę, mówiąc: „to znów ten nasz brat-pijak, uwaga żeby nie rozpędził całego wesela!”. Tymczasem Józef, za oknem animował słomianą kukłę, wyobrażającą brata-rozrabiakę. Goście weselni w napięciu wyglądali przez okna, obserwując zdarzenie. W pewnym momencie Józef zaczynał bójkę ze „Słomianym Jankiem”, by ratować weselną imprezę. Goście wybiegali z chaty, rozdzielić mężczyzn i… orientowali się, że mają do czynienia z żartem ze strony muzykantów. Śmiechom nie było końca! Innym popisowym numerem była „żywa orkiestra”, którą dostrajał Józef Tarnowski. Jak? O tym w audycji Źródła w odcinku Andrzeja Bieńkowskiego pt. „Ruszamy w Łowickie”.

typy księstwa łowickiego łowicz księstwo łowickie strój ludowy.jpg
Przeczytaj także:
Ruszamy w Łowickie

W roku 2021 Kapela Piotra Bińkowskiego zdobyła II nagrodę w kategorii Kapel na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Nic dziwnego – tworzą ją doskonali muzycy, którzy palce zdarli na weselach i potańcówkach! Zarówno Marian Lipiec, jak Adam Tarnowski granie mają we krwi na tyle, że nie chcieli siedzieć z założonymi rękami po tym, gdy ich rodzinne kapele przestały działać. Chcieli grać i taką szansę dała im Kapela Piotra Bińkowskiego.  Sądząc po tym, jak nawzajem kończyli swoje zdania, muzykanci już teraz dogadują się bez słów. Życzymy im dużo zdrowia i dalszych sukcesów!

Synnøve Brøndbo Plassen Synnøve Brøndbo Plassen

W audycji zabrzmiały również norweskie melodie do tańca... śpiewane a capella (tradycja małego regionu Folldal, w Esterdallen w Norwegii) czyli płyta znakomitej norweskiej młodej śpiewaczki Synnøve Brøndbo Plassen „Hjemve – slåttetralling fra Folldal”. Samo słowo Hjemve oznacza nostalgię, tęsknotę za rodzinnym domem. Artystka jest śpiewaczką i pedagofiem. Zajmuje się głównie muzyką tradycyjną swojego regionu. Jej repertuar obejmuje piosenki dla dzieci, ballady, lecz przede wszystkim muzykę instrumentalną wykonywaną wokalnie! W rodzinnym Folldal młoda artystka od dziecka miała kontakt z melodiami wygrywanymi na skrzypcach i uwielbiała naśladować je za pomocą głosu. Dopiero, gdy dorosła, odkryła tradycję wykonywania muzyki tanecznej wokalnie. Wsiąkła w temat. Okazało się, że tradycja wokalizowania melodii do tańca jest o wiele starsza, niż myślała artystka. Wielu skrzypków nauczyło się grać, słuchając śpiewaków. Robił tak choćby pradziadek samej Synnøve Brøndbo Plassen – Mikael Plassen – słuchając śpiewu swojej matki! Album „Hjemve” zawiera właśnie jego muzykę a także melodie odkryte przez śpiewaczkę. Wszystkie pochodzą z rodzinnego Folldal.

Canzoniere grecanio salentino 1200.jpg
Przeczytaj także:
Życiodajne ukąszenie od Canzoniere Gracanico Salentino

Z Pólnocnej Europy przenieśliśmy się na południe, skąd pochodzi inny świetny głos, czyli Włoszka, Alessia Tondo. Słuchaliśmy fragmentu jej albumu „Sita”, wydanego w zeszłym roku, minimalistycznego, będącego ukłonem w stronę pizziki (Tondo jest znana jest z wykonywania tradycyjnej muzyki południowowłoskiej). Głos Alessi Tondo usłyszeć można m.in. na nagraniach grupy Canzoniere Grecanico Salentino, do której artystka dołączyła na dwóch ostatnich albumach.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 3.0.2022

Godzina emisji: 15.15

mg

Czytaj także

Kapela Piotra Bińkowskiego z Domaniowa

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 17:00
Domaniów nie od dziś słynie z doskonałych muzykantów! Poza kapelą braci Tarnowskich, pochodzi stamtąd także kapela Piotra Bińkowskiego, tegoroczni laureaci II nagrody w kategorii Kapel na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
rozwiń zwiń