Japońsko-afrykańskie fuzje muzyczne cz.3

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 16:00
Dwa tygodnie temu przyglądaliśmy się japońskim latom 80. i współpracy Wasisa Diopa z Yasuakim Shimizu oraz Youssou N’Doura z Ryuichim Sakamoto. Trzecie spotkanie spod znaku „Japan meets Africa” spędzamy w towarzystwie muzyków z Kenii oraz giganta jazzu Sadao Watanabego.
Audio
Okładka płyty Kenya ya Afrika
Okładka płyty "Kenya ya Afrika"Foto: mat. pras.

We wrześniu 1973 roku w Tokio doszło do jedynego w swoim rodzaju spotkania kwartetu japońskiego saksofonisty z kenijską trupą teatralno-muzyczną Inter-African Theatre Group. Owocem tamtego występu był album „Kenya Ya Africa”, którego słuchaliśmy w piątkowych „Źródłach”. Poza tym w programie Akira Ishikawa i jego afrykańskie inspiracje oraz kolejny fragment koncertu Midori Takady i Kakraby Robiego.

Dzisiejszy odcinek to – ponownie – nie tylko podróż międzykontynentalna, ale i podróż w czasie. Tym razem cofamy się do lat 70., kiedy Afryka i jej muzyka tradycyjna „wdzierały się” do jazzu. Słuchaliśmy utworów nestora japońskiego jazzu – Sadao Watanabe. Wybitny japoński saksofonista jazzowy, przeżywał w latach 70. mocną fascynację muzyką afrykańską. W roku 1973 zarejestrowano w Tokio  wyjątkowy występ kwartetu Watanabe i kenijskiej grupy Inter-African Theatre Group. Wydawnictwo na płycie winylowej nie zostało nigdy wznowione. Mieliśmy więc niezwykle rzadką okazję do poznania tych nagrań!

Niespodzianka! To nie koniec spotkań dwóch kontynentów! Za tydzień czeka nas niezapowiadane czwarte spotkanie z afrykańsko-japońskimi fuzjami muzycznymi!

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Japońsko-afrykańskie fuzje muzyczne cz.1

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 16:00
Japonia w Afryce i Afryka w Japonii – pod takim znakiem miną nam trzy piątkowe spotkania w magazynie Źródła, podczas których będziemy przysłuchiwać się japońsko-afrykańskim fuzjom muzycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońsko-afrykańskie fuzje muzyczne cz.2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 16:00
Zapraszamy na drugą część podróży między Azją a Afryką! W latach 80. prawdziwą eksplozję popularności przeżywa nurt tzw. world music. Rodzi się WOMAD i szereg innych wydarzeń skupiających się na prezentacji muzyki świata. Szczególne miejsce zajmuje Afryka, którą zauroczeni są m.in. Peter Gabriel, Paul Simon, Brian Eno i David Byrne. Zachodni słuchacze odkrywają Youssou N'Doura i wielu innych afrykańskich artystów. Listy przebojów podbija „Graceland” Paula Simona...
rozwiń zwiń