REKLAMA

Weekend z kulturą perską w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 16:00
W najbliższy weekend (17-18 grudnia) Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na Festiwal Kultury Perskiej. Wydarzenie obfituje w prelekcje, zwiedzanie wystaw, koncerty i warsztaty. 
Audio
Perski król Bahram Gur widzi stado jeleni zahipnotyzowane przez muzykę dilaramów, autor: Miskin, 1570-99, akwarela
„Perski król Bahram Gur widzi stado jeleni zahipnotyzowane przez muzykę dilaramów”, autor: Miskin, 1570-99, akwarelaFoto: Shutterstock

Od pokazu tańca perskiego z czasów dynastii Kadżarów przez wizerunek kobiety w malarstwie perskim po poematy Dżalaloddina Rumiego – to tylko niektóre punkty programu Festiwalu Kultury Perskiej, który rozpocznie się w sobotni poranek w Muzeum Azji i Pacyfiku. To kolejne wydarzenie z cyklu Podróże na Wschód, towarzyszące nowej wystawie stałej o tym samym tytule. W najbliższy weekend Muzeum zaprasza nie tylko na cykl prelekcji, pokazów i oprowadzania po wystawie. Czekają także warsztaty dla najmłodszych i Orientalny Bazar Świąteczny.

17 grudnia – początek festiwalu – przypada na dzień zaśnięcia Dżalaloddina Rumiego. Znany także jako Rumi XIII-wieczny perski poeta, islamski uczony i suficki mistyk pochodził z tzw. Większego Iranu, ale jego legedna znacznie przekracza granice: znają go nie tylko Irańczycy, ale i Tadżykowie, Turcy, Grecy, Pasztunowie, inni muzułmanie z Azji Środkowej, a także muzułmanie z subkontynentu indyjskiego. Wiersze Rumiego były tłumaczone na wiele języków świata.

- To termin szczególny. 17 grudnia obchodzimy „Dzień Zaślubin Rumiego”, dzień śmierci słynnego poety i mistyka – mówiła Karolina Krzywicka, kuratorka i organizatorka Festiwalu Kultury Perskiej.

Tegoroczny festiwal będzie skupiał się wokół postaci mistyka. Organizatorzy przybliżą między innymi wielkie dzieło Rumiego – „Masnavi” – które niedawno przetłumaczone zostało na język polski przez Alberta Kwiatkowskiego.

- Zakończeniem naszego festiwalu będzie spotkanie z „Masnavi”: recytacja fragmentów dzieła, ale i występ muzyczno-taneczny, który będzie celebracją „Nocy Zaślubin Rumiego” – dodała Krzywicka.

Audycję ilustrowały nagrania persko-kurdyjskich muzyków z Kermanszach - trio Gian Ensemble, nagrania radiowe z września 2017 roku (Mohammad Zolnouri - tanbur, Hamidreza Ojaghi - daf, Dariush Rasouli - ney).

Słuchaliśmy także tradycyjnej muzyki afgańskiej w wykonaniu uczniów ANIM – Afgańskiego Międzynarodowego Instytutu Muzyki – wyjątkowej afgańskiej szkoły muzycznej kształcącej dzieci bez względu na podziału. Dziś ANIM działa w Portugalii – instytucja przeniosła się tam po tym, jak talibowie wkroczyli do Afganistanu, zakazując działalności muzycznej. Więcej o sytuacji artystów w Afganistanie w dzisiejszej audycji „Rozmowy po zmroku”. W Dwójce, o 21.30 Magdalena Tejchma rozmawiać będzie z założycielem ANIM – dr. Ahmadem Sarmastem.


Poznaj program festiwalu:

Festiwal Kultury Perskiej Festiwal Kultury Perskiej

***

Na audycję Źródła we czwartek (15.12) w godz. 15.15-15.50 zaprasza Magdalena Tejchma.