Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 16:00
W piątkowym magazynie propozycja dla dzieci w każdym wieku. Rozmawiamy z Justyną Bednarek, autorką książki „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe” i poznajemy fantastyczne opowieści z Podlasia i Suwalszczyzny!
Audio
Ilustracja z książki Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe
Ilustracja z książki "Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe" Foto: NIKiDW Maciej Szymanowicz

Po sukcesie wydanego rok temu zbioru bajek z Podkarpacia pt. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przedstawia drugi tom z serii „Z Krainy Złotych Pól”. Tym razem czytelnicy poznają bajki z Podlasia i Suwalszczyzny. Autentyczne ludowe opowieści dla dzieci zebrane pośród podlaskich i suwalskich bajarzy, na język literacki przełożyła Justyna Bednarek – autorka bestselerów dla najmłodszych czytelników. Rysunki do książki stworzył Maciej Szymanowicz. [mat. promocyjne wydawcy]

Książka „Cuda nad Rospudą” to wrota na wschód

Baśnie zawarte w „Cudach nad Rospudą” są literacką parafrazą ludowych opowieści bajarek i bajarzy z Suwalszczyzny i Podlasia. Dzięki temu książka zrozumiała będzie dla czytelników z całej Polski. Justyna Bednarek zadbała jednak o to, by charakterystyczne dla regionu zwroty pojawiły się w jej opracowaniach – są wyjaśnione w zamieszczonym w książce słowniczku. Dla tych, którzy chcą poznać materiał źródłowy mamy dobrą wiadomość! Autorzy przy każdej bajce zamieścili kod QR, który odsyła do nagrania ludowych opowiadaczy.

shutterstock_słowianek 1200.jpg
Słowianek, czyli przewodnik po gwarach polskich
Co to mazurzenie? Gdzie można usłyszeć jabłonkowanie? Czy dialekt i gwara są tożsamymi pojęciami?

- Chciałabym podkreślić, że większość opowieści jest wyraźnego autorstwa. Osoby, od których zostały pozyskane, usłyszymy po otwarciu linku z kodu QR. Opowiadania są po polsku, białorusku czy „po naszemu”, jak mówi się na Podlasiu – wskazuje autorka.

Możemy zatem usłyszeć baśń w jej oryginalnej formie, ze wszystkimi językowymi, intonacyjnymi smaczkami!

„Cuda nad Rospudą” – obrazy, które przywołują Podlasie

O szatę graficzną książki zadbał – sam pochodzący z Podlasia – Maciej Szymanowicz. Ilustracje nawiązują do regionalnej architektury czy rzemiosła ludowego. Odnajdziemy w nich prawdziwe zabytki Suwalszczyzny i Podlasia! Drewniane cerkiewki, bogatą snycerkę okienną, tradycyjne stroje. Grzbiet książki został opatrzony haftem podlaskim (pierwszy tom cyklu pt. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” opracowany przez Joannę Papuzińską miał haft rzeszowski, nawiązujący do regionu, z którego pochodziły baśnie).

- To zamysł cyklu: pokazać region nie tylko poprzez bajki, ale i wyznaczniki graficzne – podkreśla Justyna Bednarek. – To coś więcej, niż sama książka. To kultura regionu!


Ilustracja z książki "Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe" Ilustracja z książki "Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe"

Baśnie są ważne, bo tłumaczą świat

- Baśni z każdego niemal zakątka świata odnoszą się do etapów życia człowieka, do natury, do kontaktu z zaświatami. Wszystko to, co dotyczy życia i zadziwienia światem, czego nie wyjaśniliśmy sobie naukowo, to świetne miejsce do tego, by wymyślić historie – mówiła Justyna Bednarek.

To nie pierwsza książka pisarki nawiązująca do kultury tradycyjnej. Wcześniej napisała książkę pt. „Maryjki, czyli opowieści o Matce Boskiej”, która wyjaśnia powstawanie pewnych elementów świata z perspektywy ludowej.

- Samo Podlasie jest zresztą tak bajkowym i tajemniczym regionem, że wydaje mi się, iż bajka jest tam bardziej obecna, niż w jakimkolwiek innym miejscu Polski. Wiele rzeczy, które w innych regionach są już zapomniane, tam wciąż istnieje. Choćby szeptuchy, które są bohaterkami kilku opowieści w „Cudach nad Rospudą”. Wciąż są ludzie skłonni korzystać z ich usług! – wspominała Justyna Bednarek.

Jak zdobyć książkę „Cuda nad Rospudą”?

Zbiór baśni z Podlasia i Suwalszczyzny jest drugim z serii „Z krainy Złotych Pól”, wydanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Zarówno pierwszą książkę – baśni Podkarpacia w opracowaniu Joanny Papuzińskiej, jak i „Cuda nad Rospudą” znajdziemy na stronie wydawnictwa NIKiDW lub w siedzibie Instytutu.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 16.06.2023

Godzina emisji: 15.15