Laureaci "ludowych Oskarów" opowiadają

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 16:00
Dziś pozostajemy przy temacie Nagród im. Oskara Kolberga - zdobywcy tegorocznych laurów opowiedzą o tradycjach, które kultuwują.
Audio
  • Laureaci tegorocznej Nagrody im. O. Kolberga opowiadają (Dwójka/Źródła)
Niektórzy z laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga
Niektórzy z laureatów Nagrody im. Oskara KolbergaFoto: Piotr Kędziorek

Opada kurz po wczorajszej gali rozdania Nagród im. Oskara Kolberga i wieńczącej ją potańcówce, a my oddajemy głos laureatom. Zapraszamy na relację z wczorajszego wydarzenia i rozmowy z niektórymi laureatami Nagrody: Józefą Szewczyk z Zespołu Śpiewaczego Łukowa IV, harmonistą Czesławem Adamczykiem z Kapeli Braci Adamczyków, Lidią Biały – laureatką specjalnego wyróżnienia wskazanego przez Mistrza oraz Stanisławem Wyżykowskim, lirnikiem z Haczowa.


Adamczykowie fot. P. Baczewski.jpg
Przeczytaj:
Kapela braci Adamczyków

„Ścigłe” mazury braci Jana i Czesława Adamczyków

Kapela Braci była jedną z najsłynniejszych w regionie! Pochodzący z Leszczyn koło Szydłowca od lat 50. do 80. XX wieku od dziecka grali „ścigłe”, czyli szybkie, mazurki, a także: oberki, polki, a później pożądane wtedy tanga, samby, rumby, charlesony.

Czesław Adamczyk (1935) to starszy z braci z Adamczyków. Obecnie Kapelę tworzy z Janem Adamczykiem oraz Kataryną Zedel, która dba o kontynuację ich muzycznego dziedzictwa.

- Harmonie były drogie jak nie wiem! – wspominał Czesław Adamczyk – Ojciec zrobił takie małe skrzypce, na których najpierw grałem, a dla Jana – bębenek z sita. Potem ojciec sprzedał krowę i kupił nam taką małą harmoszkę. Janek jeszcze nie grał na skrzypcach, tylko na bębenku. I żeśmy grywali! Na potańcówkach, na weselach…

Czesław Adamczyk jako twórca i rekonstruktor harmonii jest tegorocznym laureatem Festiwalu „Jawor u źródeł kultury”. Owocny rok dla Kapeli Adamczyków!


Zespół Śpiewaczy z Łukowej
Przeczytaj także:
Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV

Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV – żywa biłgorajska nuta

Józefa Szewczyk, członkini zespołu z Łukowej IV. Dlaczego „Łukowa IV”? Przede wszystkim, żeby podkreślić, że to nie Łukowa I – „konkurencyjny” dawniej zespół śpiewaczy. ZŚ z Łukowej IV istnieje od 1987 roku. Jego założycielka dołączyła już do „Niebiańskiej Orkiestry”.

- Było nas więcej. Ale ze względy na wiek, ze względu na zdrowie, niestety, odchodzą w górę panie. Dziś jest nas siedem – mówiła z żalem Józefa Szewczyk. – Młode pokolenie mówi, że to „nie te klimaty”. Ale muszę się pochwalić, że mamy taką młodą dziewczynę, która jeszcze z nami nie śpiewa, ale trochę ją uczymy i mamy nadzieję, że będzie.

Pieśni śpiewane przez Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV to utwory przekazywane przez pokolenia od babć i prababć. Śpiewaczki posługują się gwarą z pogranicza Polski i Ukrainy.


Stanisław Wyżykowski 280 PAP.jpg
Przeczytaj:
Stanisław Wyżykowski - nestor lirników

Stanisław Wyżykowski. Legendarny lirnik z Haczowa, o którym śpiewają ballady

- To wielka radość i wielka niespodzianka. W 1967 pierwszą lirę wykonałem. I co lira jedna, to coraz lepsza. Ulepszałem je w wyglądzie, tonie… Trafiali do mnie z Podlasia, z Rybnika… Minister dał dofinansowanie i prowadziłem dla nich naukę. Ale ja nie tylko liry wykonuję – mówił nestor polskich lirników, Stanisław Wyżykowski.

W ciągu kolejnych lat Wyżykowski budował kolejne liry, ale nie tylko, spod jego rąk wyszły: organistrum, skrzypce laskowe, basetle, cymbały, kontrabasy…

W maju 2017 roku w miasteczku Galicyjskim skansenu w Sanoku otwarto Pracownię Lutniczą Mistrza Stanisława – miejsce upamiętniające dorobek Wyżykowskiego.

O mistrzu z Haczowa krążą już legendy i śpiewane są na jego cześć peany. Oczywiście z towarzyszeniem liry korbowej!

Lidia Biały – wyróżniona przez Mistrza Kazimierza Marcinka

- Ostatnio znalazłam nawet zdjęcie w albumie rodzinnym, kiedy widzę plastykowe skrzypce-zabawkę. To był ten moment, kiedy zafascynowałam się tym instrumentem! Jako dziecko nie chciałam oglądać wieczorynek, chciałam oglądać transmisje z filharmonii! Tą drogą poszłam – wspominała Lidia Biały.

Ale muzyka klasyczna nigdy do końca nie leżała młodej skrzypaczce. Bliżej było jej do melodii ludowych, zaczęła udzielać się w gminnej kapeli, chodzić na próby muzykantów z Trzciany, gdzie prymistą był Kazimierz Marcinek. „To była świętość – wspomina Biały – nie mogłam opuścić ani jednej próby”.

- I tak sobie gramy z Panem Kazimierzem od lat. Z małą przerwą na moje studia. Pan Kazimierz jest bardzo serdecznym człowiekiem. Cierpliwie tłumaczy wszelkie niuanse swojego koronkowego zdobienia linii melodycznej. Bardzo się lubimy, cieszymy się swoim towarzystwem.

W audycji zabrzmiała także:

Muzyka Efréna Lópeza. Tym razem jako Trio Sabir wraz z Spyrosem Kaniarisem i Diegiem Lópezem wykonują nowoczesną muzykę modalną ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Muzyka z najnowszego albumu grupy Tinariwen.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 13.07.2023

Godzina emisji: 15.15