X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magia na połoninach

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 16:22
W Krakowie trwa festiwal "Słowiańska Atlantyda". W jego ramach 13 kwietnia odbędzie się wykład "Magia huculskich połonin". Jego autorka była gościem "Źródeł".
Audio

Dr Urszula Janicka-Krzywda z Muzeum Etnograficznego w Krakowie opowiadała w audycji Anny Szotkowskiej o magii związanej z wypędzaniem stad na połoniny. Ten huculski odpowiednik tatrzańskiego redyku, zwany hitem połonińskim, odbywał się w zgiełku instrumentów pasterskich.

- Trąbity, rogi, piszczałki, wszystko grało, bowiem wierzono, że hałas odpędza zło - wyjaśniała dr Janicka-Krzywda.

Na połoniny stada prowadzili właściciele, na miejscu oczekiwał ich watah z pasterzami. Watah to gospodarz połoniny, przybył tam wcześniej, aby wszystko przygotować. Był on też mistrzem ceremonii i obrzeów, magiem i lekarzem.

- Magia związana jest z bardzo trudnymi warunkami bytowania: gwałtownie zmieniającą się pogodą, bezludną okolicą, lasem pełnym drapieżników, przed którymi trzeba ochronić ludzi i zwierzęta. Widać w tych obrzędach połączenie elementów chrześcijańskich (krzyż, cerkiewne kadzidło, poświęcona woda i kreda) oraz przedchrześcijańskich (w modlitwach-zaklęciach zaklina się wiatr, burzę, duchy).

U podstaw zachowań magicznych leżą dwie zasady: pierwszą jest przekonanie, że skutek jest podobny do przyczyny, drugą zaś, że rzeczy, które kiedyś były ze sobą w styczności oddziałują na siebie nadal.

- Dlatego, jeśli chce się mieć miękką wełnę, należy do pierwszej wełny dodać puchu. A każdy przedmiot wykorzystywany do pracy ze zwierzętami ma nad zwierzętami magiczną władzę: pozwala je ujarzmić, okiełznać, zakląć lub przeciwnie - odczarować - kończy dr Urszula Janicka-Krzywda.

Aby posłuchać opowieści dr Janickiej-Krzywdy o huculskiej magii oraz dowiedzieć się, jaką funkcję pełniła ziemia z cmentarza i proch z cerkiewnego progu, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Kraków Urszula
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Źródła: Boże Narodzenie Wschodnich Chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 14:32
7 stycznia 2010, godz. 12:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowiańska Atlantyda

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 14:44
Międzynarodowy Festiwal Huculski rozpocznie się 17 marca w Krakowie.
rozwiń zwiń