REKLAMA

Bądźcie w ten czas cudów z nami!

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:20
Tradycyjna wieczerza wigilijna nazywana była dawniej pośnikiem – w tej nazwie zawiera się tradycyjnie postny charakter tego posiłku.

Przed nami noc, podczas której jak opowiadają najstarsi, budzą się pszczoły w ulach, woda w studniach zamienia się miód lub wino, a woda w rzekach i strumieniach w płynne złoto i srebro. Niezwykły czas pełen cudów, czas wielkiego misterium narodzin Boga.

W wigilijny wieczór zapraszam do słuchania kolęd, opowieści o strawach, opowieści o tym, dlaczego nie należy podsłuchiwać nocnych rozmów zwierząt, o straszeniu drzew, o  dawnych wigilijnych kolędnikach na Warmii. No i kolędy, pastorałki, kolędy życzące, czyli pieśni kolędników śpiewane od pokoleń .

Pośnik - zwany kutią, postnikiem, święta wieczerzą, wieczerzą wigilijną. Spotkanie z tradycją, nie tylko polską. Będzie bułgarskie kolędowanie Weroniki Grozdew-Kołacinskiej, zwyczaje Mazurów, no i polsko-ukraińskie Boże Narodzenie zespołu Babooshki. Ludowe kolędy i pastorałki zabrzmią również w nagraniach m.in.  Joanny Słowińskiej z zespołem, Marii Bienias i zespołu Mosaic oraz Józefa i Joszki Brodów z Koniakowa.

Zapraszam – Anna Szewczuk

24 grudnia (sobota), godz. 19:00

Czytaj także

Świąteczne rozmowy z Rachel Podger oraz Isabelle Faust

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 19:25
Dwa symbole nowoczesnej wiolinistyki, a jednocześnie artystki biegunowo odmienne. Na wywiady z wybitnymi skrzypaczkami zapraszamy odpowiednio pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andreas Scholl: nie uklęknąłem przed papieżem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 11:17
Jeden z najwybitniejszych współczesnych kontratenorów opowiada o spotkaniu z Janem Pawłem II, o tym, jak w ostatnich dekadach "zmieniła się" muzyka barokowa i co różni Bacha od Händla.
rozwiń zwiń