"Dochodziło do bójek, jeśli muzyk zmienił jedną nutę"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 18:05
Wspominamy zmarłego Władysława Trebunię-Tutkę, założyciela legendarnej kapeli góralskiej. Przypominamy rozmowę z mistrzem.
Audio
Archiwalne zdjęcie z kwietnia 2008 roku, malarz, znany góralski muzyk Władysław Trebunia-Tutka (2P)
Archiwalne zdjęcie z kwietnia 2008 roku, malarz, znany góralski muzyk Władysław Trebunia-Tutka (2P)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

W poniedziałek, 3 grudnia, zmarł Władysław Trebunia-Tutka, założyciel legendarnej kapeli góralskiej "Trebunie -Tutki". Był artystą wszechstronnym - malarzem, projektantem tkanin i instrumentalistą góralskim. Pochodził ze starego rodu baców i muzykantów, a sam był ogromnym miłośnikiem polskiej kultury i historii. Urodził się w 1942 roku w Poroninie. Ukończył krakowską ASP. Brał udział w wystawach w Polsce i w Europie. Jego prace malarskie i tkaniny znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach.

Andrzej Gąsienica-Makowski, starosta tatrzański, nie ma wątpliwości, że śmierć Władysława Trebuni-Tutki to niepowetowana strata dla całego Podhala i Polski. Wspomina artystę jako wrażliwego i skromnego człowieka. - Był serdeczny, szczególnie wobec młodych ludzi - dodaje starosta tatrzański.

Władysław Trebunia-Tutka to również najwybitniejszy prymista góralski i, dla wielu pokoleń, autorytet, jeśli chodzi o kulturę tradycyjną i regionalną. Już jako trzynastolatek "prymował" (grał główną melodię) w kapeli góralskiej swoich starszych braci. Był najzdolniejszym uczniem sław góralskich - Stanisława Nędzy-Kubińca i Bronisławy Koniecznej-Dziadońki.

W poniedziałkowych "Źródłach" przypomnieliśmy fragmenty wywiadu z muzykiem. Władysław Trebunia-Tutka opowiadał m.in. o zbyt długim graniu jako o bolączce dobrych muzyków. Przeciągając nuty, przegrywali oni w konkursach, bo trudno im było zagrać cały utwór w przepisowe 10 czy 15 minut.

W programie rozmawialiśmy także o muzyce sefardyjskiej i tradycjach Beskidu Żywieckiego.

Do wysłuchania audycji zaprasza Anna Szotkowska.

Czytaj także

Gwara góralska kolejnym przedmiotem w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 02:30
Lekcje gwary góralskiej w szkołach w Zakopanem chce wprowadzić jeden z miejskich radnych. Pomysłodawca projektu tłumaczy, że obecnie wśród górali znajomość rodzimej gwary jest fatalna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zworki o naukę gwary nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 09:45
Gawędziarzy mówiących piękną gwarą góralską pod Giewontem jest coraz mniej. Tradycja góralskiej gadki ma szansę przetrwać, bo górale chcą, aby ich dzieci w szkole poznawały regionalny język.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie Tutki świętują niezwykły jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 17:11
7 lipca zespół wystąpi w Brodnicy na festiwalu Muzyczny Camping wraz z Twinkle Brothers, to początek świętowania 20-lecia wspólnego grania.
rozwiń zwiń