"Będzie turboenergetycznie". Trzeci album zespołu Bubliczki

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 14:00
Z grupą - która niezmiennie wędruje po rumuńskich dancingach, serbskich weselach, węgierskich stepach i tureckich przedmieściach - rozmawialiśmy o ich najnowszej płycie "Turbofolk".
Audio
  • "Będzie turboenergetycznie". Rozmowa o trzecim albumie zespołu Bubliczki "Turbofolk" (Źródła/Dwójka)
Fragment okładki płyty Turbofolk zespołu Bubliczki
Fragment okładki płyty "Turbofolk" zespołu BubliczkiFoto: materiały prasowe

"Jugonostalgiczny" tytuł i nawiązująca do czasów słusznie minionych okładka autorstwa Konrada Wullerta to zaledwie wstęp do czterdziestu sześciu minut bezpretensjonalnej, naładowanej muzycznym dynamitem płyty. Autorem piosenek (z wyjątkiem "Nalejmy wina" autorstwa Olka Różanka), zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej, jest Mateusz Czarnowski.

Jak opowiadał w Dwójce, powstały one na "modłę ludową". - Są bardzo prześmiewcze, ale i poważne: o śmierci, jak w utworze "Kostucha", czy o niespełnonej i beznadziejnej miłości w utworze "Nie ten świat". Przewaga jest jednak tekstów pogodnych, z usposobieniem humorystycznym - mówił Mateusz Czarnowski.

Czy w "Turbofolku" słychać jeszcze, znane z wcześniejszej twórczości zespołu, kaszubskie brzmienie? Do jakich muzycznych podróży zapraszają Bubliczki? I co z tą "jugonostalgią"?

***

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Mateusz Czarnowski i Artur Pacak z zespołu Bubliczki

Data emisji: 30.03.2016

Godzina emisji: 12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mat. prasowe/jp/mc


 

Czytaj także

Kapela Lipców i czar dawnych zabaw

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 15:30
Harmonia, skrzypce i barabany, czyli bębenki - bez tych instrumentów nie można sobie wyobrazić wiejskiej potańcówki. - Wygrałem grubo ponad 1000 wesel - wspominał akordeonista Tadeusz Lipiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lasowiacy. Dzika muzyka z Puszczy Sandomierskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 12:00
- Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu – opowiadała w Dwójce etnografka Jolanta Dragan. Koncert "Muzyka Źródeł - Lasowiacy" otworzy 11 maja festiwal Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń