Posklejane skrzypce i przyjaźń z Radomszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:30
- Miałem na szafie rozsypane skrzypce, które znajomy przyniósł mi kiedyś w foliowej siatce. Za sprawą Jana Gacy wszystko posklejałem i zacząłem grać – powiedział twórca instrumentów Mateusz Raszewski.
Audio
  • Rozmowa z Mateuszem Raszewskim (Źródła/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Jack Frog/Shutterstock.com

Goszczący w Dwójce twórca ludowy opowiadał m.in. o niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła go ze słynnym - i niestety zmarłym w 2013 roku - skrzypkiem z Radomszczyzny.

- Gdy Jan Gaca zobaczył mnie po raz pierwszy, spytał mnie od razu, czemu nie gram na skrzypcach. Miał taki dar przekonywania, że zaledwie po dwóch tygodniach wróciłem do niego ze złożonym instrumentem. Najciekawsze jest to, że od razu udało mi się zagrać różne mazurki i walce. Pan Jan był niesamowitym przyjacielem i nauczycielem. Jak się potem okazało, byłem jego ostatnim uczniem przed śmiercią – dodał rozmówca Dwójki.

Z nagrania audycji dowiemy się również, jak Mateusz Raszewski poszukując tradycyjnych muzyków w Kaliskiem spotkał Leona Lewandowskiego z Jagodzińca – jednego z najlepszych i najstarszych skrzypków w tamtych okolicach. W programie posłuchamy także wspomnień samego Leona Lewandowskiego, który opowiada m.in. o tym, jak ważny dla tradycyjnych artystów jest śpiew.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Gość: Mateusz Raszewski (twórca instrumentów), Leon Lewandowski (skrzypek)

Data emisji: 24.04.2017

Godzina emisji: 12.00

mz/mc

Czytaj także

"Żywizna". Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Mieliśmy problemem ze znalezieniem lasu, nad którym nie latają samoloty i gdzie nie ma drogi w pobliżu. Na Kurpiach nie znalazłem takiego miejsca - o kulisach nagrywania płyty z kurpiowską śpiewaczką Genowefą Lenarcik opowiadał w Dwójce Raphael Rogiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cecylia Zielińska, poetka zafascynowana wsią

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 13:50
- Wiejskie pejzaże, te wschody i zachody słońca, zawsze we mnie coś poruszają. Piękno polskiej ziemi i przyrody jest moim tematem, tym, co mnie najbardziej w sercu nurtuje - mówiła w Dwójce ludowa poetka z Kujaw.
rozwiń zwiń