Harmonia polska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 11:28
W latach 30. XX wieku Polska stała się głównym producentem i eksporterem harmonii. Powstał nowy typ instrumentu - trzyrzędowa harmonia polska - a wraz z nim obszerny nowy repertuar.
Audio
  • Pierwsza część opowieści Andrzeja Bieńkowskiego o harmonii
  • Opowieść Andrzeja Bieńkowskiego o harmonii - część druga

Etnografowie wylali morze łez nad zmianami, jakie zaszły pod wpływem nowego instrumentu - harmonii - w muzyce ludowej. Znikło bogactwo melizmatyki, niuanse intonacyjne związane ze strojami nietemperowanymi, uproszczona została rytmika, w zapomnienie odeszło rubato. Harmonie, początkowo mogace grać tylko w trybie durowym, o ograniczonych mozliwościach technicznych (ze względu na mechanizm klawiatury niemożliwa jest gra legato), wywarły wielki wpływ na muzykę ludową. Zarówno śpiewacy jak i skrzypkowie dostosowali swoje wykonastwo do nowego instrumentu.

Andrzej Bieńkowski, autor nowej książki (z płytą) z serii "Muzyka odnaleziona" - "Mistrzowie harmonii. Triumf i porażka", przekonywał w rozmowie z Anną Szewczuk, że w zamian powstały nowe, niezwykle interesujące zjawiska w życiu muzycznym wsi. To za sprawą harmonii powstały kapele w Polsce centralnej - wcześniej byli tylko skrzypkowie, a bas i bębenek obsadzone były przez gości weselnych. Harmoniści opanowali też nowy sposób przekazywania repertuaru, grali bowiem z nut. W krótkim czasie powstał ogromny nowy repertuar z pogranicza kultury wiejskiej i miejskiej, gdy na wiejskich weselach zagościły foxtroty.

Rozwój harmonii w latach trzydziestych XX w. był tak intensywny, że polskie warsztaty zyskały światową renomę: nasze instrumenty były eskportowane do Stanów Zjednoczonych. Lokalne warsztaty dokonywały również licznych przeróbek akordeonów na harmonie - typowo polskie trzyrzędowe instrumenty.

Aby wysłuchać fascynujacej opowieści Andrzeja Bieńkowskiego o bogatym i wciąż nie dość zbadanym świecie polskiej harmonii, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Stany Zjednoczone
Czytaj także

Źródła: 1000 kilometrów muzyki Warszawa-Kijów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 21:10
16 listopada 2010, godz. 12:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jadąc przez Roztocze" - nagrania terenowe Andrzeja Bieńkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 12:36
Jeden z bohaterów płyty Leon Krzos opowiada m.in. o tym dlaczego nie wolno grać z nut i co to są podróżniaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folklor zza "zielonej granicy"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 19:39
Andrzej Bieńkowski opowiada Annie Szewczuk o swoich etnograficznych badaniach na Ukrainie i Białorusi
rozwiń zwiń