Drugie zderzenie Warlikowskiego z Proustem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 09:30
Realizacja przedstawienia "W poszukiwaniu straconego czasu" w 2002 r. w Bonn nie doprowadziła do efektu, jaki reżyser przeczuwał. - Stąd ten powrót i decyzja o przygotowaniu subiektywnej adaptacji Prousta - tłumaczy Krzysztof Warlikowski.
Audio
  • Krzysztof Warlikowski i Piotr Gruszczyński o pracy nad spektaklem "Francuzi" (Inny stan skupienia/Dwójka)
Krzysztof Warlikowski
Krzysztof Warlikowski Foto: Archiwum PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

- Zderzenie z Proustem może nastąpić chyba wtedy, gdy jest się gotowym, to nie może być pierwsze rzucenie się - dodaje reżyser Nowego Teatru. W rozmowie z Jackiem Wakarem podkreśla, że musiał "wykasować z pamięci" doświadczenia sprzed lat, zanim zabrał się do pracy nad "Francuzami". Ale wszystko, co wydarzyło się od tamtego czasu, pozwoliło właśnie na drugie zderzenie z francuskim pisarzem. - To nie jest adaptacja teatralna Prousta, a zupełnie inne podejście. Gdy dziś oglądam ten spektakl z widownią, wracają do mnie wszystkie inne przedstawienie, widzę w tym "Anioły w Ameryce", a zwłaszcza "Oczyszczonych" - podkreśla Krzysztof Warlikowski.

Czytaj i słuchaj także >>>
wakar -250 lat teatru-  englert 1200.jpg
Jan Englert włamuje się do teatru romantycznego

Zanim jednak ten efekt został osiągnięty, musiały minąć blisko dwa lata. Od rozpoczęcia pracy nad tekstem, co Piotr Gruszczyński wspomina z jednoczesnym szczęściem i... przerażeniem, przez poszukiwanie odniesień w kulturze francuskiej i włoskiej, po odnalezienie ocalającej w kryzysie roli teatru. W rozmowie nie zabrakło rozważań o przemianach zachodzących w Polsce i polskim teatrze po okresie komunizmu, telewizji jako truciźnie i roli krytyka.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Krzysztof Warlikowski (reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Nowego Teatru), Piotr Gruszczyński (dramaturg, kierowniki literacki Nowego Teatru)

Data emisji: 8.10.2015

Godzina emisji: 21.00

asz/mc

Czytaj także

"Francuzi". Duch Dreyfusa straszy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 19:17
– To przedstawienie w magiczny sposób wpisało się w dzisiejsze realia – mówiła Magdalena Cielecka, która występuje w nowym spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowa kultura w zabytkowym garażu. Powstaje MCK Nowy Teatr

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 10:00
- Przyjemnością będzie samo przebywanie w tym budynku. Nie ma takiej drugiej przestrzeni w Warszawie, a być może nawet w Polsce - mówi Piotr Gruszczyński o Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr.
rozwiń zwiń