X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Drugie zderzenie Warlikowskiego z Proustem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 09:30
Realizacja przedstawienia "W poszukiwaniu straconego czasu" w 2002 r. w Bonn nie doprowadziła do efektu, jaki reżyser przeczuwał. - Stąd ten powrót i decyzja o przygotowaniu subiektywnej adaptacji Prousta - tłumaczy Krzysztof Warlikowski.
Audio
  • Krzysztof Warlikowski i Piotr Gruszczyński o pracy nad spektaklem "Francuzi" (Inny stan skupienia/Dwójka)
Krzysztof Warlikowski
Krzysztof Warlikowski Foto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

- Zderzenie z Proustem może nastąpić chyba wtedy, gdy jest się gotowym, to nie może być pierwsze rzucenie się - dodaje reżyser Nowego Teatru. W rozmowie z Jackiem Wakarem podkreśla, że musiał "wykasować z pamięci" doświadczenia sprzed lat, zanim zabrał się do pracy nad "Francuzami". Ale wszystko, co wydarzyło się od tamtego czasu, pozwoliło właśnie na drugie zderzenie z francuskim pisarzem. - To nie jest adaptacja teatralna Prousta, a zupełnie inne podejście. Gdy dziś oglądam ten spektakl z widownią, wracają do mnie wszystkie inne przedstawienie, widzę w tym "Anioły w Ameryce", a zwłaszcza "Oczyszczonych" - podkreśla Krzysztof Warlikowski.

Czytaj i słuchaj także >>>
wakar -250 lat teatru-  englert 1200.jpg
Jan Englert włamuje się do teatru romantycznego

Zanim jednak ten efekt został osiągnięty, musiały minąć blisko dwa lata. Od rozpoczęcia pracy nad tekstem, co Piotr Gruszczyński wspomina z jednoczesnym szczęściem i... przerażeniem, przez poszukiwanie odniesień w kulturze francuskiej i włoskiej, po odnalezienie ocalającej w kryzysie roli teatru. W rozmowie nie zabrakło rozważań o przemianach zachodzących w Polsce i polskim teatrze po okresie komunizmu, telewizji jako truciźnie i roli krytyka.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Krzysztof Warlikowski (reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Nowego Teatru), Piotr Gruszczyński (dramaturg, kierowniki literacki Nowego Teatru)

Data emisji: 8.10.2015

Godzina emisji: 21.00

asz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Francuzi". Duch Dreyfusa straszy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 19:17
– To przedstawienie w magiczny sposób wpisało się w dzisiejsze realia – mówiła Magdalena Cielecka, która występuje w nowym spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa kultura w zabytkowym garażu. Powstaje MCK Nowy Teatr

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 10:00
- Przyjemnością będzie samo przebywanie w tym budynku. Nie ma takiej drugiej przestrzeni w Warszawie, a być może nawet w Polsce - mówi Piotr Gruszczyński o Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr.
rozwiń zwiń