Joanna Olczak-Ronikier: chciałam tylko być

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 16:01
- Weszłam w wojnę jako dziecko, wyszłam jako dorosły, doświadczony człowiek. Nie było już mowy o tym, by coś się skleiło i zgodziło - mówi Joanna Olczak-Ronikier.
Audio
  • Joanna Olczak-Ronikier o powojennych losach swej rodziny (Dwukropek/Dwójka)
Krakowski Rynek w 1931 r. W głębi Kościół Mariacki w Krakowie, po lewej Sukiennice
Krakowski Rynek w 1931 r. W głębi Kościół Mariacki w Krakowie, po lewej SukienniceFoto: Julo/Fotopolska.eu/wikimedia/cc

W nowej książce "Wtedy. O powojennym Krakowie" powraca jednak do tych pierwszych powojennych lat w Krakowie, gdy wraz z mamą i babcią próbowały ułożyć na nowo rzeczywistość, życie i rodzinę. - Nie mogłyśmy się zgodzić. Ja, dzięki buntowi, ocaliłam siebie, ale dla nich to musiał być czas straszny, one mnie nigdy nie odzyskały - opowiada pisarka. 

Dla Joanny Olczak-Ronikier pamięć jest obciążeniem i bólem, ale także życiowym zobowiązaniem. Mimo smutku towarzyszącego pisaniu wykonała zadanie opowiedzenia o życiu w Domu Literatów przy Krupniczej, dziecięcej przyjaźni z Kirą Gałczyńską, ulubionych smakach, rozmowach z Różewiczem i Staffem oraz reaktywowanym przez matkę i babkę wydawnictwie. Obok traumy odżywa też wspomnienie nadłapczywości, z jaką weszła w powojenną rzeczywistość. - Nie widziałam cudzych nieszczęść, tylko to, co było piękne i kolorowe. Ale, co było tak nadzwyczajne w tym zdemolowanym pokoleniu, nie myślałam o zostaniu kimś, chciałam tylko być - wspomina. 

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia (cykl Dwukropek)

Prowadzenie: Dorota Gacek

Gość: Joanną Olczak-Ronikier (pisarka, scenarzystka, współzałożycielka Piwnicy pod Baranami, autorka książek "W ogrodzie pamięci", "Piotr", "Wtedy")

Data emisji: 15.10.2015

Godzina emisji: 21.30

asz/mc

Czytaj także

Jerzego Turowicza portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 13:33
Nowo wydana książka Joanny Podsadeckiej "Gen ryzyka w sobie miał" to zbiór frapujących, ujmujących szczerością i różnorodnością spojrzenia, rozmów o redaktorze "Tygodnika Powszechnego" - postaci wyjątkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dymny był genialnym twórcą, po którym niewiele można wyłożyć na stół"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 10:07
- Jakie to gorzkie i ironiczne, że została po nim tylko opowieść między ludźmi - w 35. rocznicę śmierci Wiesława Dymnego przypomnieliśmy reportaż, w którym o artyście mówili przyjaciele m.in. z legendarnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków pomiędzy dwoma kataklizmami

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 10:00
W cyklu "To się czyta" - "Wtedy - o powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier. Fragmenty książki wydanej przez Znak czyta Marzena Trybała.
rozwiń zwiń