Bez Adama Hanuszkiewicza jest nudno w teatrze?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 13:00
W grudniu 2016 r. minie 5 lat od śmierci kontrowersyjnego reżysera, który powiedział kiedyś: "mam nadzieję, że pustki po mnie nie da się łatwo wypełnić".
Audio
  • Bez Adama Hanuszkiewicza jest nudno w teatrze? (Inny stan skupienia/Dwójka)
Adam Hanuszkiewicz w 2005 roku
Adam Hanuszkiewicz w 2005 rokuFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Innym razem mówił, że chciałby, aby wspominano go: "umarł Hanuszkiewicz, będzie nudno w teatrze". – Adam Hanuszkiewicz poszukiwał czegoś ciekawego i nowego w teatrze, nowych środków wyrazu – powiedziała aktorka Anna Chodakowska, która zwracała też uwagę na umiejętność odkrywania przez reżysera nowych talentów.  – Potrafił z ludzi wyciągnąć to, co najwartościowsze. Świetnie ich znajdował i świetnie się nimi zajmował. Ci ludzie mieli później dalszy ciąg – mówiła.

Jednym z odkryć Adama Hanuszkiewicza była Edyta Jungowska. Aktorka wspominała w Dwójce m.in. rok 1989, w którym po raz pierwszy stanęła przed oryginalnym reżyserem, a także swój debiut w spektaklu artysty, pracującego na scenie w dość niekonwencjonalny sposób.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia 

Prowadzi: Jacek Wakar

Z nagrań archiwalnych: Adam Hanuszkiewicz

Goście: Anna Chodakowska i Edyta Jungowska (aktorki Adama Hanuszkiewicza), Wojciech Majcherek (krytyk teatralny)

Data emisji: 13.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

"Będą mi tę drabinę stawiali na grobie"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 11:05
Wielki mistrz teatru Adam Hanuszkiewicz, który odszedł w niedzielę, wyjaśnia w archiwalnych audycjach, skąd pomysł na drabinę, na której Andrzej Nardelli recytował monolog z "Kordiana".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Hanuszkiewicz – wizjoner teatru

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 21:03
- Gdy odebrano mu teatr, zamknął się na wyspie niczym Prospero. Przedwcześnie złamał pałeczkę, albo złamano mu ją, co już zależy od interpretacji – mówił w Dwójce Jan Englert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wbrew przyzwyczajeniom – rozmowy z Adamem Hanuszkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 16:43
Znakomity reżyser teatralny opowiada na tak różnorodne tematy takie jak forma teatralna, specyfika kultury polskiej, patriotyzm, pornografia, lektury obowiązkowe...
rozwiń zwiń