X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Grzybowska 6/10. Lament". Odkrywanie pamięci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:30
- Przygotowując się do pisania tej książki, przywiązywałam wagę do tego, żeby nie przegapić imion i nazwisk, które pojawiały się w związku z rejonem, gdzie teraz stoi budynek przy Grzybowskiej 6/10 – powiedziała Aleksandra Domańska, autorka książki opowiadającej o losach mieszkańców przedwojennej warszawskiej kamienicy.
Audio
  • Rozmowa z Aleksandrą Domańską, autorką książki "Grzybowska 6/10. Lament" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Fragm. okładki książki Aleksandry Domańskiej Grzybowska 610. Lament, wyd. Krytyka Polityczna
Fragm. okładki książki Aleksandry Domańskiej "Grzybowska 6/10. Lament", wyd. Krytyka PolitycznaFoto: mat. prom.

Pisarce udało się zrekonstruować losy lokatorów nieistniejącego już budynku przy pomocy wyszperanych drobnych przedwojennych artefaktów, takich jak rachunki za gaz, fragmenty listów, czy wypisy z książki telefonicznej.

- Przy robieniu kwerendy niezwykłe było to, że z jednej strony miałam mało danych, a z drugiej, jak już coś się trafiło, to wywierało na mnie ogromne wrażenie. Uderzył mnie fakt, że po ludziach, którzy zapewne zginęli w Treblince, pozostał ślad w postaci rachunków. Dzięki temu, że zalegali nawet z małymi kwotami, mogłam dowiedzieć się, jak się nazywali, i że mieszkali pod tym adresem. Wśród nazwisk, na które trafiłam, tylko jedno powtarzało się w kilku miejscach. To był Salomon Graaf - właściciel  kamienicy i sklepu żelaznego. Poczułam, że powinnam iść właśnie za tym bohaterem.

Jak pisarce udało się zrekonstruować życiorys Salomona Graafa i pozostałych mieszkańców nieistniejącej już kamienicy przy Grzybowskiej 6/10? W jaki sposób artystka trafiła na trop innego bohatera książki - Jurka Glassa, który jest jedynym żyjącym świadka istnienia tego niewielkiego skrawka miasta? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Aleksandra Domańska (pisarka, reżyserka, scenarzystka)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 12.30

mz/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Eksperymenty na biednych". Jak mądrze pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 15:22
Gościem audycji będzie Adam Leszczyński, autor książki o paradoksach pomocy dla najbiedniejszych mieszkańców krajów Trzeciego Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąpy jak Polak. Mity na temat pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:22
- O ludziach biednych myśli się często, jak o ludziach niepełnowartościowych, głupszych. Mówi się, że nie można im dawać pieniędzy do ręki, bo je zmarnują. Badania pokazują co innego - zauważał Adam Leszczyński, autor książki "Eksperyment na biednych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator: fascynują mnie zgniłe brzegi języka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 16:00
- Moja nowa książka mówi o różnych potwornościach, między innymi o językowym spotwornieniu - opowiadała Joanna Bator o "Roku królika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milczący lama powraca po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 14:00
W "Spotkaniu autorskim" rozmawialiśmy z Albertem Jawłowskim o jego książce "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
rozwiń zwiń