"Hotel Varsovie". Codzienność warszawiaków w różnych stuleciach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 15:00
- Opisywanie XVII-wiecznej Warszawy dało mi w kość, bo bardzo chciałam pokazać Warszawę mieszczan, a brakuje opisów ich życia w tym okresie - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Klątwa lutnisty", która otwiera trylogię zatytułowaną "Hotel Varsovie".
Audio
  • Sylwia Zientek o książce "Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Sylwia Zientek, Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty, Wydawnictwo W.A.B. (fragm. okładki)
Sylwia Zientek, "Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty", Wydawnictwo W.A.B. (fragm. okładki) Foto: mat. prom.

Jednym ze źródeł, którym posiłkowała się pisarka podczas pracy na powieścią był wydany w 1643 roku pierwszy przewodnik po stolicy zatytułowany "Gościniec abo krótkie opisanie Warszawy z okolicznościami jej" Adama Jarzębskiego. - Wybrałam XVII wiek trochę po to, żeby przywołać tę mało znaną postać - mówiła Sylwia Zientek. - Jarzębski był kompozytorem i budowniczym, który swój przewodnik napisał w sposób rymowany i niestety te rymy ze względu na swą jakość, trochę temu tekstowi ujmują, co nie zmienia faktu, że jest to dzieło bezcenne.

Sylwia Zientek opowiadała o ciekawostkach, na które natrafiła odtwarzając życie mieszczan w XVII-wiecznej Warszawie. Okazuje się, że jednym z najtrudniejszych dla nich momentów były zjazdy szlachty na sejm, podczas których mieszczanie musieli udostępniać posłom swoje domostwa. - Szlachta zachowywała się w tych domach po pańsku, niszczyła wnętrza. Wieczorami chciała się zabawić, piła ochoczo, normalną rzeczą były pojedynki, a że sejm trwał 3-4 tygodnie to mieszczanie bardzo cierpieli.

Akcja powieści przenosi się też w kolejne stulecia. Sylwia Zientek wyjaśniała w audycji, dlaczego określanie XIX-wiecznej Warszawy mianem "Paryża Północy" było na wyrost. Mówiła też o higienie mieszkańców i wyjaśniała, z czego słynął warszawski chleb.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Sylwia Zientek (pisarka)

Data emisji: 12.08.2017

Godzina emisji: 12.30

bch/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Terremoto". Jarosław Mikołajewski pisze o apokalipsie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 14:00
- Ta książka to hybryda. Pisząc ją, za każdym razem zmieniałem formę wyrazu. Gdy mój język stawał się zbyt spokojny, uciekałem wtedy w większe rozedrganie, które lepiej oddawało włoską tragedię – podkreślił Jarosław Mikołajewski, autor książki o trzęsieniu ziemi, które uderzyło w środkowe Włochy w zeszłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartek Sabela: historię zawsze zaczynam od zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 13:15
- Tak się składa, że większość moich podróży i tematów, nad którymi pracuję, zaczyna się od fotografii. To pewnie dlatego, że jestem architektem i obrazy bardzo do mnie przemawiają – powiedział pisarz Bartek Sabela, autor książki "Afronauci. Z Zambii na księżyc".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ekspedycja". Pisarka-lekarka wyjaśnia zagadkę śmierci polarników

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 13:00
- W Szwecji ukazało się około 50 książek o tej podróży, powstało 15 różnych teorii przyczyn śmierci tych ludzi - podkreślała Bea Uusma, autorka książki na temat tragicznej wyprawy do Arktyki z 1897 roku.
rozwiń zwiń